Apple Trump lobisi için 2,2 milyon dolar harcadı

0

Başkan olmadan önce teknoloji şirketlerini tehdit eden Trump ile arasını iyi tutmak isteyen Apple’ın son çeyrekte Trump yönetimine lobi yapmak için 2,2 milyon dolar harcadığı ortaya çıktı.

Obama yönetiminin yumuşak yaklaşımına rağmen, Apple’ı yurt dışındaki yüzlerce milyar dolarını ABD’ye getirmesi ve vergisini ödemesi için sıkıştırdığı düşünülürse, şirketlere çok daha sert çıkışacağını en baştan belli eden Trump için Apple’ın lobi faaliyetleri yapması çok şaşırtıcı görünmüyor. Trump’ın Apple’ı ABD yasalarına göre vergi ödemeye mecbur bırakması halinde, on milyarlarca dolar ödeme yapmak zorunda kalacak olan Apple, bunun gerçekleşmemesi için Trump yönetimi ile çok yakın temas halinde bulunuyor.

Apple daha önceki çeyrekte lobi faliyetleri için 1,4 milyon dolar harcamışken yeni yapılan 2,2 milyon dolarla, toplam harcama 3,6 milyon dolara çıkış oldu. Sene sonuna kadarsa bu rakamın 10 milyon doları geçmesi bekleniyor. Şirketin bu parayı, parti yöneticilerine gönderilen araştırma raporları, minik hediyeler, yemek davetleri, kongre üyelerine yönelik PR çalışmaları gibi lobi faaliyetleri için harcadığı vurgulanıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>