Apple, Uber’le rekabet için 1 milyar dolar ateşledi!

0

Apple’ın otomobil piyasasına girişi uzun zamandır bekleniyordu. Rakibi Google’ın akıllı otomobil teknolojileri üretiyor olması nedeniyle Apple’ın da kısa süre içinde akıllı otomobillere yöneleceği hatta otomobil üretmeye başlayacağı düşünülüyordu. Aslında bu noktada bazı ipuçları da gelmeye başladı. Apple’ın ABD’de dev bir depolama alanı aramaya başlaması, bu alanı otomobil ve yedek parça üretiminde depo olarak kullanacağının işareti olarak gösteriliyor.

Ancak firmanın otomotiv sektöründe sadece üretici olmayacağı da anlaşılıyor çünkü Apple bugün sürpriz bir duyuruyla, Çinli otomobil paylaşım uygulaması Didi Chuxing’ 1 milyar dolar yatırım yaparak ortak olduğunu açıkladı.

Didi Chuxing, Uber’in Çin’deki en büyük rakibi konumunda bulunuyor. Apple, Didi’ye sadece ortak olmakla da kalmayacak. Ayrıca şirketin teknolojik alt yapısını da yenileyecek, elbette uygulamanın yakında iPhone için standart hale gelmesi de sürpriz olmayacak.

ABD’de fon arayışını sürdüren Didi’nin hedefi ise 25 milyar dolarlık fon bulmak. Apple sayesinde Didi Chuxing’in yakında Çin’den dünyaya açılması da kolaylaşacak. Öte yandan, Apple’ın Didi’ye yatırım yapması, otomobil üreteceği söylentilerinin daha da güçlenmesine neden oldu çünkü otomobil paylaşım servislerinin yakın gelecekte otomobil üreticilerinin en önemli otomobil satış yöntemi olacağı düşünülüyor.

Uber ve Didi gibi servislerin ilk aşamada, özel taksi servisi vermek isteyen girişimcilerin yeni otomobil satın almalarını teşvik etmesi bekleniyor. Dolayısıyla bu servisler otomobil üreticilerinin en önemli müşterilerinden kabul ediliyor. Orta vadede ise, insanların otomobil satın alma maliyetine katlanmak yerine, sadece ulaşım ihtiyacı duyduğunda otomobile ulaşmak için paylaşımlı otomobil servislerine üye olmayı veya Uber gibi servisleri tercih edeceği düşünülüyor. Böylece, iş hayatına yeni başlayan bir kişi, bir anda 20-30 bin dolarlık bir kredi yükünün altına girmek yerine, sadece otomobil ihtiyacı olduğunda kullanmak için ayda 100 dolarlık bir bütçe ayırarak ulaşım ihtiyacını giderebilecek. GM gibi dev otomobil üreticileri de paylaşımlı otomobil servislerinin gelecekte otomobillerini satabilmek için en önemli yöntem olacağını düşünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>