Apple ve Kia üretim anlaşması imzalayabilir

0

apple ve kia

Apple elektrikli otomobil üretimi konusunda artık resmi adımlar atıyor. Yeni iddialara göre Apple ve Kia üretim anlaşması imzalayabilir.

Apple ve Kia elektrikli otomobil üretebilir

Otomotiv sektörüne olan ilgisi uzun süredir bilinen Apple, artık bu alanda resmi adımlar atmaya hazırlanıyor. Daha önce Hyundai tarafından yapılan açıklamada, elektrikli otomobil için Apple ile iş birliği yapılacağı duyurulmuştu.

Ancak Hyundai cephesi bu konuda karar vermekte biraz zorlanacak gibi görünüyor. Marka değerini düşürmek istemeyen ve ‘fason üretici’ gibi görünmek istemeyen Hyundai, anlaşmayı gözden geçiriyor. Bu kapsamda Hyundai, bir diğer markası olan Kia’yı üretici konumuna getirebilir.

Reuters tarafından paylaşılan yeni bilgiler, 17 Şubat tarihinde Apple ile Kia’nın elektrikli otomobil üretimi konusunda anlaşma imzalayabileceğini gösteriyor. Üretim ortaklığı dahilinde Apple, Kia’ya 3.6 milyar dolar yatırım yapacak. Apple Car’ın üretimi Kia tarafından yapılırken, Apple ise teknoloji sağlayıcı görevini üstlenecek.

Kia’nın 2024 yılı itibariyle ABD’deki fabrikasında Apple’a ayda 100 bin elektrikli otomobil üretmesi bekleniyor. Daha sonrasında ise bu kapasitenin 400 bine çıkabileceği konuşuluyor. Bu söylentilerle birlikte Kia’nın hisseleri de yüzde 14.5 değer kazanmış oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>