Apple ve Qualcomm arasındaki savaş büyüyor

0

Apple ve Qualcomm

Apple ve Qualcomm arasında uzun süredir bir patent savaşı var. Son olarak Apple, Qualcomm’a ait 4 patentin iptali için başvuruda bulundu.

Apple ve Qualcomm rakip olmanın çok ötesinde

Apple birçok teknoloji şirketi ile patent rekabetinde bulunuyor. Bu nedenle ABD’de teknoloji şirketleri sık sık yargıç karşısına çıkıyor ve konu genellikle Patent Ofisi’ne devrediliyor. Apple son olarak, Qualcomm için bir şikayette bulundu. Şirket, şu anda Qualcomm’a ait olan 4 patentin iptali için mahkeme başvurudu. Bu başvuru, Patent Ofisi tarafından incelemeye alındı.

Apple’ın başvurusunda dokunmatik ekran, dijital asistan cihazı, bellek ve otomatik kamera odaklama özelliğine yönelik başvurular yapıldı. Apple, bu patentlerde Qualcomm’un hak ihlalinde bulunduğunu iddia etti.  Başlatılan incelemelerde Qualcomm’a bir ceza gelip gelmeyeceği şimdiden merak ediliyor.

Patent konusunda itirazları ile bilinen Apple’ın, şu anda bu konuda 398 adet başvurusu bulunuyor. Daha önce Samsung ile ciddi sorunlar yaşayan Apple, şu anda Qualcomm ile benzer sorunlar yaşıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>