Techinside Google News
Techinside Google News

Apple Watch tanıtıldı hisseler çakıldı

Apple'ın 9 Mart akşamı yaptığı Spring Forward etkinliğinde tanıtılan yeni MacBook ve Apple Watch, şirkete borsada 1 dakikada 1 milyar dolar kaybettirdi.
- Advertisement -

apple-Apple‘ın dün akşamki etkinliğinde, yeniMacBook modeli, güncellenmiş MacBook Air ve Pro modelleriyle beraber, Apple Watch’ı tanıttı. Ayrıca etkinlikte Apple TV’nin 69 dolar seviyesine indirildiği açıklandı. Etkinlik, Apple hissedarlarını pek etkilememiş olacak ki firma etkinlik sonrası borsada, 1 dakikada 1 milyar dolar kaybetti.

22 milyar dolar kayboldu
Etkinlik sonrası 1 dakikada 1 milyar dolar kaybeden şirket, borsadaki düşüşün ardından toplamda 22 dolar kaybetmiş oldu. Apple Watch’un çok büyük yenilikler getirmemesi hatta pil ömrü olmak üzere bazı özellikleriyle rakiplerin gerisinde olması ve yüksek fiyatları, borsadaki yatırımcıları cezbetmedi. Pek ışık göremeyen yatırımcılar ise Apple hisselerinden uzaklaştı.

Apple Watch tanıtılana kadar hisse başı 129.45 dolar ile toplamda 753 milyar dolar değere ulaşan Apple’ın hisseleri, özellikle 17 bin dolarlık modelden sonra tepe taklak oldu. Şirketin hisseleri 20 dakikada 22 milyar dolar değer kaybederek, hisseleri 125.50 dolara kadar geriledi. Apple etkinliğinin bitmesi ile Apple hisseleri biraz toparlansa da günü seans sonrası işlemlerde yüzde 0.60 civarında değer kaybetmeye devam etti.

Etkinlik boyunca neler değişti?
Etkinlik başlangıcı (19.00) 127.17 dolar
Yeni MacBook tanıtımı (19.30) 128.38 dolar
Apple Watch tanıtımı başladı (20.00) 129.45 dolar
Apple Watch fiyatları açıklandı (20.20) 125.50 dolar
Seansların kapanmasından sonra (23.00) 127.14 dolar

Yeni ürünler, eskileri gibi iddialı değil
Mesela Apple’ın MacBook Pro ya da Air modellerini ele alalım. Kullandığı işlemciler, batarya performansları ve giriş çıkış birimleriyle mobil arenadaki en iddialı modellerden. Yeni MacBook, tasarım olarak çok iyi olsa bile, tek başına USB-Cbağlantısının kulllanılması, bir bilgisayar için giriş çıkış eksikliği olarak yorumlanıyor. Ayrıca Core M işlemcisinin performansı da şüpheli.

Yani MacBook Air’den daha az yetenekli ve daha pahalı, ama şık bir cihaz karşımızda. Aynı şekilde Apple Watch ise asla rakipsiz değil ve oldukça pahalı. Kısaca Apple’ın önceki ürünleri, segmentlerinde çok iddialı modellerden. Fakat geçtiğimiz gün tanıtılan ürünleri almazsanız, hayatınızda hiç bir şey değişmez. Hisselerin düşmesi ve global anlamdaki beklentilerin altında kalınmasının temel nedeni de bu.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir