Techinside Google News
Techinside Google News

Apple, WWDC 2024’te neler tanıttı?

Apple bugün gerçekleştirdiği WWDC 2024 etkinliğinde yeni yazılım ve yapay zeka güncellemelerini paylaştı
- Advertisement -

Apple’ın her yıl düzenlediği Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı WWDC 2024 etkinliğinde, iOS 18, watchOS 11, macOS Sequoia ve Apple Intelligence platformlarını tanıttı. Etkinliğin en önemli duyurusu, hiç şüphesiz kişiselleştirme ve yapay zeka özellikleriydi. Bu kapsamda Apple, Apple Intelligence platformunun tüm işletim sistemlerinde kullanılacağını belirtti. Ayrıca ChatGPT-4o destekli Siri ile yeni bir dönem başlıyor.

iOS/iPadOS 18

Apple, iOS 18 ile kişiselleştirmeye odaklanıyor. Bu doğrultuda ana ekran uzun yıllar sonra büyük bir yeniliğe kavuşuyor. Kullanıcılar uygulama simgelerini ve widget’ları ekranın istedikleri bölümüne yerleştirebilecekler. Bu da kullanıcıya özel bir deneyim yaratacak.

Apple WWDC 2024 sırasında gizlilik konusuna da dikkat çekti. Buna göre iOS 18, uygulamaları kilitlemenize olanak tanıyor. Böylece diğer kişilerin uygulamaları açmak için kimlik doğrulaması yapması gerekecek. Ayrıca arama, Siri ve diğer uygulamalardaki bilgileri de gizleyebileceksiniz.

Öte yandan Android ile RCS mesajlaşma desteği sunulacak. Google tarafından geliştirilen bu teknoloji SMS’in bir sonraki adımını temsil ediyor.

macOS Sequoia

iPhone Yansıtma, iPhone’unuzu Mac’inizden görüntülemenizi ve kontrol etmenizi sağlar. iPhone’u Mac’e yansıtarak simgeler, Ana Ekran, uygulamalar ve daha fazlası dahil olmak üzere her şeyi gösterebilir. Artık herhangi bir uygulama doğrudan Mac’ten açılabilir ve hatta “iPhone’unuzun” sesi Mac’e aktarılır.

macOS Sequoia ayrıca Wi-Fi parolalarını, uygulama ve web sitesi parolalarını, doğrulama kodlarını ve daha fazlasını yönetmenizi sağlayan yeni bir özel Parolalar uygulamasını da duyurdu. Parolalar cihazlar arasında senkronize edilebiliyor. macOS, Parolalar uygulamasında parolaları doldurmak için otomatik doldurma özelliğini kullanıyor.

macOS Sequoia artık düzinelerce oyunu destekleyecek ve özellikle M1 ve M2 çipli cihazlarda oyun performansını önemli ölçüde artıracak. Yeni işletim sistemi, daha yüksek grafik performansı ve daha iyi oyun deneyimi sunmak için optimize edildi. Artık Mac’inizde en sevdiğiniz oyunları oynarken hiçbir zaman kesinti yaşamayacaksınız.

watchOS 11

watchOS 11 ile Apple Watch’un sağlık takibi özellikleri güçlendirilecek. Apple’a göre kan basıncı veri yönetimi çok daha detaylı olacak. Yeni Apple Watch’lar hipertansiyon tespitini de destekleyecek.

Vitals adlı yeni bir uygulama, önemli sağlık ölçümlerinizi keşfetmenize olanak tanıyacak. Ölçümler normal aralığın dışında olduğunda vurgulanacak. Bu şekilde düzensiz sağlık verilerinizi görebileceksiniz. Ancak kalp atış hızı bildirimlerinizi özelleştirebilirsiniz.

Apple visionOS 2

Apple Vision Pro kullanıcıları için büyük bir yenilik olan misafir modu artık çok daha kullanıcı dostu. Misafir kullanıcıların yalnızca belirli uygulamalara erişebildiği bu mod, cihazı başkalarına ödünç vermeyi veya deneme amaçlı kullanmayı çok daha kolay hale getiriyor.

iOS 17.2 ile sunulan ve büyük beğeni toplayan Journal uygulaması visionOS 2 ile Apple Vision Pro’ya geliyor. Bu uygulama ile notlarınızı, düşüncelerinizi ve anılarınızı kaydetmek çok daha kolay olacak

Apple ayrıca 3.499 dolarlık Vision Pro’nun 28 Haziran’da yapılacak bir lansmanla uluslararası olarak satılacağını duyurdu.

Apple Intelligence

Apple’ın aygıt içi yapay zeka teknolojileri, kullanıcı verilerini aygıt üzerinde işleyerek gizliliği koruyor. Bu yeni özellikler, kullanıcıların kişisel verilerinin üçüncü taraflarla paylaşılmasını önlüyor ve veri güvenliğini artırıyor.

Apple Intelligence, kullanıcı verilerini aygıt üzerinde işleyerek gizliliği koruyor ve kullanıcılara verileri üzerinde tam kontrol sağlıyor. Bu yeni sistem, derin doğal dil anlayışı ve gelişmiş yapay zeka yetenekleriyle donatıldı.

Apple, Siri’yi harici modellerle entegre edeceğini açıkladı. ChatGPT-4o tarafından desteklenen bu entegrasyon, Siri’nin kullanıcıların sorularını ChatGPT’ye yönlendirmesini ve yanıtlar oluşturmasını sağlayacak

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir