Apple yapay zeka araştırmalarını yayınlamaya başladı

0

Yapay zeka konusunda uzun zamandır çalışmalar yürüten, Siri ile de yapay zekayı geniş kitlelerle buluşturan Apple, kısa süre önce yapay zeka hakkındaki araştırma sonuçlarını, elindeki bulguları ve çalışmalarını halka açacağını açıklamıştı.

Apple şimdi ilk parti bilgileri halka açtı.

Yapay zekanın insanlık çok önemli bir teknoloji olduğunu ve tüm dünyadan katılımla ortak bir geliştirme çabasının yararlı olacağını öne süren Apple, kendi çalışmalarını yayına açacağını ve diğer firmaların da bunu yapması gerektiğini vurgulamıştı.

Apple’ın ilk aşamada açıkladığı yapay zeka teknolojisi, görsel zeka çalışmalarına dayanıyor. Bu çalışmalarda, bilgisayarların çevresindeki imgeleri görme ve tanıma konusundaki teknolojiler dikkat çekiyor.

Yapay zeka dünyayı bizim gibi görmüyor

Apple’ın kullandığı taktikte, bir fotoğrafı veya görseli, olduğu gibi değil de, simüle edilmiş imajlara dönüştürdüğü ve diğer imgelerle bu şekilde karşılaştırdığı anlaşılıyor. Bu da bilgisayarın aradığı eşleştirmeyi bulmak için çok daha az zaman harcamasına neden oluyor.

Apple yine de elimdeki tüm çalışmaları bir anda halka açmayacak. Tüm verilerin paylaşılması yıllar alacak. Şirket bu sırada rakiplerin de benzer bir politika izleyip izlemediğini kontrol edecek. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>