Techinside Google News
Techinside Google News

Apple yapay zekadan çok para kazanacak

Apple, Yapay zeka dünyasındaki gelişmelere destek vermemiş olsa da, uygulama ekosisteminden çok para kazanacak gibi görünüyor
- Advertisement -

Apple, Yapay zeka dünyasındaki gelişmelere destek vermemiş olsa da, uygulama ekosisteminden çok para kazanacak gibi görünüyor

OpenAI, Perşembe günü ChatGPT için bir iPhone uygulaması yayınladı. Uygulama hızla iOS App Store listelerinin zirvesine fırladı. Apple, iOS üzerinden yapılan yeni uygulama aboneliklerinden geleneksel %30’luk komisyonunu almayı planlıyor.

Apple, yapay zeka alanında lider olmayabilir, ancak uygulama pazarındaki etkisi, başkalarının başarısından faydalanmasına olanak sağlıyor.

Cuma günü itibarıyla, ChatGPT ücretsiz uygulamalar kategorisinde bir numarada idi ve Apple, onu “Essentials” kategorisinde “mutlaka sahip olunması gereken” bir uygulama olarak listelemişti.

Kullanıcılar, ChatGPT Plus’a, aylık 20 dolar karşılığında daha hızlı yanıt süreleri ve yeni özelliklere öncelikli erişim sunan bir premium sürümüne abone olabilirler. OpenAI, kullanıcıları abone olabilecekleri bir web sitesine yönlendirmek yerine Apple’ın uygulama içi satın alma sistemini kullandığı için, şirket alışıldık %30’luk komisyonunu alacak.

Yılda yüz milyonlarca dolar kazanması bekleniyor

Apple, yapay zeka yarışında geride kaldı ve şirket, alandaki kamu araştırmalarına çok az katkıda bulundu. Ancak yine de bu teknolojiden yılda yüz milyonlarca dolar kazanması bekleniyor.

Bir varsayımsal senaryoyu düşünün, eğer ChatGPT Plus, iOS’ta 5 milyon yeni abone eklerse, bu, OpenAI için yıllık yaklaşık 1.2 milyar dolar gelir üretecek ve Apple, bunun %30’unu, yılda 360 milyon dolar toplayacak.

Tim Cook, Apple’ın son kazanç toplantısında şirketin AI’yi ürünlerine “dokuma” ve bunu “dikkatli ve düşünceli” bir şekilde yapacağını söyledi. “Düzenlenmesi gereken bir dizi sorun olduğunu” ekledi. Apple, Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, gizli bilgileri toplayabileceği korkusuyla çalışanlarının ChatGPT kullanımını sınırlamasını da söyledi.

Bunun hiçbiri, Apple’ın hizmeti App Store aracılığıyla kullanıcılara sunmasını ve abonelik satışlarından kar elde etmesini engellemiyor. Hizmet geliri, en son çeyrekte Apple’ın en iyi kar marjlarından bazılarını üreten bir kategoride rekor olan 20 milyar doları aştı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:05:09

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir