Apple yeni nesile kod yazmayı öğretecek

0

WWDC 2016 etkinliğinde çok sayıda yeniliği duyuran Apple çocukların kodlamayı öğrenebilmesi için Swift Playgroud isimli uygulamasını da tanıttı.

Apple’ın yarattığı açık kaynak kodlu yeni programlama dili olan Swift’i öğreten uygulama, yetişkin ve deneyimli yazılımcılar için uygun olmamakla birlikte, küçük çocukların hem programlama mantığını öğrenmesi hem de Swift kodlarına ve iOS ortamına alışması için hazırlanan uygulama başarılı olursa, bir nesil sonra toplumda dijital okur yazarlığın, uygulamaları ve kodları anlayabilen insan sayısının önemli oranda artacağını varsayabiliriz.

Swift Playground aynı zamanda Apple’ın geleceği için de önemli bir uygulama çünkü bu dili ve iOS uygulama mantığını öğrenerek büyüyecek çocukların hayatları boyunca iOS sistemlerine yatkın olacakları ve markanın potansiyel müşterileri olacağı düşünülüyor.

Uygulama şimdiden kullanıma hazır ancak son versiyonu sonbaharda iOS 10 ile birlikte indirmeye açılacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>