Apple yönetim kuruluna yeni üye

0

Apple, dün yaptığı açıklamayla yönetim kurulunda görev yapan Bill Campbell’ın emekli olmasının ardından yerine Susan L. Wagner’ın getirildiğini duyurdu. 17 yıl Apple’a hizmet veren Campbell, aynı zamanda yönetim kurulunda en uzun süreden beri görev alan kişi ünvanına sahipti.

Susan L. Wagner ise daha çok çizdiği başarılı iş kadını profiliyle tanınıyor. Yatırım ve varlık yönetimi şirketi BlackRock’un kurucu ortakları arasında bulunan Wagner, 2012 yılı ortalarına kadar bu şirketin başkan yardımcılığını yürütüyordu. Gözlemciler, Wagner’ın, şirketin bu denli büyümesinde kilit rol oynadığı değerlendirmesini yapıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, Susan L. Wagner‘ın yönetim kuruluna seçilmesi dolayısıyla yaptığı değerlendirmede kendisinden finans dünyasında bir öncü olarak bahsetmesi dikkat çekiyor. Cook’un, açıklamasına göre Wagner şirkete küresel ölçekte yeni iş perspektifleri kazandırılmasında rol oynayacak. Bir süreden beri yeni yönetim kurulu üyesi için arayış içerisinde olduklarını belirten Apple Başkanı Art Levinson, Wagner’in seçkin kişiliğiyle şirkete pozitif bir etki yapacağına inandığını ifade etti.

Wellesley College’dan başarı derecesiyle mezun olan Wagner, sonrasında Chicago Üniversitesi’nden işletme yönetimi yüksek lisansı aldı. Fortune Magazine’in, iş dünyasının en güçlü 50 kadın yöneticisi arasında gösterdiği Wagner, kadın çalışanlara pozitif ayrımcılığı savunan bir isim olarak da dikkat çekiyor.

Halen, kurucusu olduğu BlackRock‘ta yönetim kurulu üyeliği yapan Wagner, Swiss Re, Wellesley College ve Hackley School‘un yönetimlerinde de görev alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>