Apple yüz ve nesne tanıma teknolojisi kullanacak

0

Apple, yeni iOS’la birlikte, mobil cihazlarda önemli bir fark yaratacak yeni bir teknolojiyi devreye sokuyor. Yeni iOS ile birlikte gelecek olan Fotoğraflar uygulaması artık yüz ve nesne tanıma yeteneğine kavuşacak. Üstelik bu yeteneği, bulutla bağlantısı olmadan çalıştırabilecek. Yani yeni iOS sistemi, bulut servislerine bağlanmadan, telefon içindeki fotoğrafları içindeki kişilere ve nesnelere göre tanıyabilecek.

Kullanıcılar bu yeni yetenek sayesinde, telefonlarında sakladıkları çok sayıdaki fotoğraf arasında kolayca arama yapabilecekler. Örneğin, içinde deniz görüntüsü olan yaz tatili fotoğraflarını veya otomobilleriyle birlikte çektikleri fotoğrafları filtreleyebilecekler.

Apple’a göre bir iOS cihazı yüz ve nesne tanıma işlemi için, her fotoğrafta 11 milyar eşleştirme işlemi yapacak. Bu da çok önemli bir işlemci gücü ve hafıza gerektiriyor. Dolayısıyla yeni işlevin daha güçlü işlemcilere sahip yeni nesil iPhone’larda daha sağlıklı çalışması bekleniyor.

Reklam sektörü için yeni bir fırsat mı?

Öte yandan bu yeni özelliğin reklam verenler için de yeni imkanlar açması muhtemel görünüyor. Telefonda saklanan fotoğraflara erişimi olan uygulamaların bu fotoğraflardaki nesneleri analiz ederek kullanıcının ilgi alanına dair daha isabetli reklam profilleri çıkarak, uygulamada gösterilecek reklamları bu profile göre seçebilmesi mümkün olacak. Apple şimdilik diğer uygulamaların yüz ve nesne teknolojisini kullanıp kullanamayacağına dair bir açıklama yapmış değil anca Google ve Facebook ile kıyasıya devam eden mobil reklam savaşında Apple’ın bu teknolojiyi kendi lehine kullanmayacağını düşünmek zor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>