Apple, yüzünüzü isteyene satacak

0

Apple’ın yeni iPhone telefonu ile beraber gelen FaceID uygulaması için tarama yapılan kullanıcı yüzleri, Apple için yeni bir gelir kapısı olacak.

Şirketin yüz tanıma uygulamasının kullanıcı sözleşmesinde yer alan bilgilere göre, iPhone üreticisinin bu uygulama ile elde ettiği biometrik verileri, yani yüzümüze dair verileri, üçüncü parti şirketlerle paylaşması ve satmasına izin veriyoruz.

Peki ya hackerlar?

Ancak Apple, satılan veya paylaşılan bu verilerin sadece yüz şekline dair matematiksel veriler olması konusunda özel göstermiş. Diğer bir deyişle, üçüncü parti bir geliştirici yüz verilerini alarak iPhone’un yüz tanıma kilidini açacak bir “hack” yöntemi geliştiremeyecek.

Apple’ın açıklamalarına göre, yüz tanıma kilidinin ürettiği şifreli veriler, şirketin çalışanlarının bile ulaşamayacağı durumda saklanıyor. 

Yüz tanıma teknolojisiyle elde edilen verilerin formüle edilmesi ise sivil toplum örgütlerini endişelendiriyor zira Apple’ın bu verileri başka kurumlarla paylaşması halinde artık o kurumun, kontrol ettiği bir video kameranın görüntüsüne girecek tüm iPhone kullanıcılarını detaylı şekilde tanıması mümkün olabilecek.

Bir diğer deyişle, eğer bir kere dahi iPhone’nunuza yüzünüzün biyometrik verilerini vermişseniz, telefonunuzu artık üzerinizde taşımasanız bile Apple’ın bu verileri paylaştığı herkes sizi ömrünüzün sonuna kadar tanıyabilecek, yeterince kameraya erişimi varsa gittiğiniz her yeri bilecek, takip edebilecek. Kısacası, Apple tüm vatandaşların anlık olarak takip edilebildiği korkutucu bir çağın kapısını açmış olabilir.