Apple zararlı yazılım için kazayla onay verdi

0

Yanlışlık yapılan bir onayla Apple zararlı yazılım yayınlamış oldu. Shlayer isimli reklam yazılımı, bir siteden kolaylıkla cihaza indirilebiliyor.

Apple zararlı yazılım için harekete geçti

Özellikle kullanıcıların güvenliğini ön planda tutmasıyla bilinen Apple, ilginç bir hatayla gündeme geldi. Apple, kullanıcılar için zararlı bir yazılıma yanlışlıkla onay verdi.

macOS kullanan bir üniversite öğrencisi, yazılım çalışmaları sırasında Apple’da ilginç bir hata keşfetti. Zararlı bir yazılım tespit eden Peter Dantini, bu yazılımın Apple tarafından onay aldığını da gördü. Oltalama sitesine yönlendirilen Dantini, sahte Adobe Flash oynatıcısını görünce bu hatayı fark etmiş.

Deneme amaçlı indirmeyi deneyen Dantini’ye macOS sistemi ilk etapta indirme uyarısı vermiş ancak bu yazılımın zararlı olduğuna yönelik bir bilgilendirme yapmamış.

Shlayer isimli zararlı yazılım barındıran bu oynatıcı, Apple tarafından güvenli olarak algılanmış. Dantini, durumu Apple’a bildirdikten sonra gerekli müdahaleler yapılarak zararlı yazılım uyarısı verilmeye başlanmış. Dantini, kendisinin de bir zararlı yazılım geliştirip Apple denetimini test edeceğini söylüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>