Techinside Google News
Techinside Google News

Apple’a 862 milyon dolar ceza

Apple, izinsiz olarak çiplerinde kullandığı bir teknoloji sebebiyle, Wisconsin Üniversitesi'ne 862 milyon dolara ödeyebilir.
- Advertisement -

appleAmerika’daki bir jüri, Apple’ın iPhone, iPad Mini ve iPad Air adlı ürünlerinde kullandığı mobil çiplerin, bir üniversitenin araştırma grubuna ait teknolojiyi kullandığına karar kıldı. Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF) geçtiğimiz Şubat ayında, iPhone 5S ve iPhone 6 Plus’larda kullanılan A7, A8 ve A8X adlı işlemcilerin kendi teknolojilerini kullandığını iddia etmiş, şirkete karşı dava açmıştı.

Üniversitenin 1998 yılında patentini aldığı belirtilen teknoloji ile ilgili son karara ise Bölge Hakimi William Conley karar verecek, Apple toplamda 862.4 milyon dolara kadar ciddi bir para cezası alabilecek. Ünlü teknoloji markası dava açılır açılmaz üniversiteye karşı harekete geçmiş, Nisan ayında ise Amerikan Patent ve Marka Ofisi’ne WARF’ın patentini incelemelerini söylemişti. Apple’ın bu talebi ise reddedildi!

Öte yandan Business Insider, 2012 yılında WARF için “en ürkütücü patent trollerinden biri” tanımlamasını kullanmış, 2008 yılında WARF’ın, Intel’e karşı açtığı davayı örnek göstermişti.

WARF’ın Apple’a karşı yaptığı atak ilk ve son değil. Zira üniversitenin araştırma kolu, geçtiğimiz ay Apple A9 ve A9X çiplerinde kendi teknolojilerinin izinsiz kullanıldığını iddia etti. iPhone’lar ve iPad Pro’da kullanılan çipler ile ilgili ayrı bir dava daha açtı!

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir