Apple’a saldıran hacker hapisten kurtuldu

0

Apple’ın sunucularına giren ve uzun süre veri çalan hacker Avustralya’da tutuklandıktan sonra son duruşması bugün yapıldı.

Sempatik bulununca ceza almadı

Suçu işlediği dönemde yaşı 16’dan küçük olduğu için hapis cezası almaktan kurtulan Avustralyalı genç hacker, aynı zamanda Apple’a hayran olduğunu ve şirketi inceleme merakı nedeniyle sunucuları kırdığını açıklamış ve elde ettiği verileri kötü amaçla kullanmadığını belirtmişti.

Bilgisayarında 1 TB boyutunda Apple şirketine ait ticari sır kapsamında veri bulunan genç hacker, çocuk mahkemesindeki duruşumasının sonunda suçlu bulunmasına rağmen hapis yatmadan bir devlet kurumunda “staj” görmesine karar verildi.

Mahkemeye göre, bu ceza sayesinde 17 yaşındaki gencin sorumluluk sahibi olması ve yeteneklerin yararlı yönde kullanmayı öğrenmesi mümkün olacak. 

Öte yandan gencin Apple’dan çaldığı verilerin endüstriyel casusluk için kullanılması durumunda milyar dolar değerinde olabileceğinin altı çiziliyor. Kısaca söylemek gerekirse, Avustralyalı gence Apple da, mahkeme de hayatının en büyük “kıyağını” geçmiş gibi görünüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>