Apple’a suçlama: Kore’de çalışan sayısını abartıyor

0

Apple FaceTime

Apple, iş ortaklarını da kullanarak Kore’de 325 bin kişiye dolaylı iş sunduğunu iddia ediyor. Endüstri kaynakları bu rakamı kuşkuyla karşılıyor

Apple’a Kore’deki çalışan sayısını abarttığı suçlaması yöneltildi. Korea Times’de yayımlanan habere göre, Apple, Kore’de 1998 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Apple 20 yıl önce iki çalışan ile Kore pazarına giriş yaptı ve şu an 500 çalışana sahip. Fakat Apple şu ana kadar 325 bin kişiye iş fırsatı sunduğunu iddia ediyor.

Apple bu iddiasına dayanak olarak ise POSCO, Netmarble, Kakao Bank ve diğer BT iş ortaklarında meydana getirdiği dolaylı istihdamı gösteriyor. Şirket böylece Kore ekonomisinin büyümesine katkıda bulunduğunu belirtiyor. Apple, Kore’deki sitesinden yaptığı açıklamada 20 yıldan bu yana faaliyette bulunduklarını ve şu an mühendis ve tasarımcılar da dahil olmak üzere 500 çalışanları bulunduğunu not ediyor.

Apple’ın iddiaları

Apple 325 bin kişiye nasıl istihdam sağladığını şu şekilde aktarıyor: Şirket, POSCO ve  Poongsan Corporation gibi iş ortakları aracılığıyla 125 bin dolaylı iş fırsatı sunarken, 200 bin kişiye de App Store ekosistemi ile evine ekmek götürme imkânı veriyor. Apple bunun için ise Netmarble’dan bir örnek vererek, şirketin iPhone piyasaya çıktıktan sonra mobil oyunlara yoğunlaşmaya başladığını bildiriyor. Apple’a göre, Netmarble çalışanlarının yüzde 60’ını oyun yazılımcıları oluşturuyor.

Apple’un iddialarına karşılık oyun endüstrisinden adını vermek istemeyen bir kaynak, Apple’ın iddialarını anlamanın güç olduğunu ifade ediyor: “Google da Kore’de uygulama mağazası işletiyor. Dolayısıyla oyun alanında istihdama sadece Apple’ın katkı sağladığını kabul etmek  güç.” Aynı yetkili ayrıca bu durumda yarı iletken üreticilerinin de iş fırsatı oluşturduğunu ve bu üreticilerinin ürünlerinin akıllı telefon üretimine katkıda bulunduğuna dikkat çekiyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>