Apple’a tamir davaları geliyor

0

Apple’ın, iOS cihazlarını garanti dışı bırakan üçüncü parti tamirciler problemi, mahkemeye taşınıyor.

Apple cihazlarının kullanıcıları eğer cihazlarını Apple yetkili servisleri dışında bir serviste tamir ettirirlerse, cihazı kilitleyen Eror 53 isimli bir mesaj alıyorlar. Apple’a göre bu sorun en çok, kırılan ekranların yetkisi olmayan bir serviste değiştirilmesi halinde yaşanıyor.

Şirketin web sitesinde, “eğer telefonunuzun bozulan/kırılan ekranını Apple yetkili servisi dışında bir yerde değiştirdiyseniz ve Error 53 mesajı alıyorsanız, sorunu gidermek için gerekli ücret bilgisini almak için yetkili servislerimize başvurun,” uyarısı bulunuyor. 

Ancak tüketici birlikleri bunun “tekel” oluşturmak anlamına geldiğini ve Apple’ın müşterilerini sadece kendi yetkili servislerini ve onların dayattığı fiyatları kabul etmeye zorladığını vurgulayarak, Apple’a dava açmaya hazırlanıyorlar. Söz konusu davayı Avustralya’daki tüketici birlikleri açmaya hazırlanıyor ancak davanın Apple aleyhine sonuçlanması, diğer ülkelerde de benzer davaların açılması ve benzer kararların alınması ile sonuçlanabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>