Techinside Google News
Techinside Google News

Apple’dan sanal gerçeklik başlığı devrimi bekleniyor!

Apple'ın gözlükleri, şık bir tasarıma sahip olması ve tamamen sanal veya artırılmış seçenekler arasında geçiş yapabilmesi bekleniyor. Bu esneklik bazen "karışık gerçeklik" olarak da adlandırılan, tamamen sanal veya artırılmış seçeneklerin birleştiği bir karışımı ifade eder. Bu esneklik bazen harici gerçeklik veya kısaltma olarak XR olarak adlandırılır.
- Advertisement -

Apple, uzun süredir dolaşan sanal gerçeklik başlığı duyuruları için hazırlık yapmış gibi görünüyor. Bu başlık, kullanıcılarını sanal ve gerçek dünya arasında yerleştirecek ve aynı zamanda yeni teknolojik cihazları popülerleştirme yeteneğini test etmeyi amaçlayacak.

Spekülasyonların ardından heyecanla beklenen duyurunun pazartesi günü Apple’ın yıllık geliştiriciler konferansında gerçekleşmesi bekleniyor. Duyurunun Cupertino, Kaliforniya’daki bir tiyatroda, Apple’ın kurucusu Steve Jobs’un adını taşıyan bir mekânda yapılması planlanıyor. Ayrıca, etkinlikte en son Mac bilgisayarı sergileme, iPhone için bir sonraki işletim sisteminin önizlemesini yapma ve yapay zeka stratejisini tartışma olasılığı da bulunuyor.

Gösterinin yıldızı olarak kabul edilen sanal gerçeklik başlığı, medya sızıntılarına göre “Reality Pro” adıyla anılabilir. Bu, Apple’ın teknoloji alanında piyasaya sürdüğü üstün gelişmelerinin bir kilometre taşı olabilir. Şirket her zaman cihaz üretimi konusunda öncü bir rol oynadı.

Apple’nın çığır açan ürünleri, ilk Mac’i 1984 yılında yayınlayan kravat takmış Jobs’a kadar uzanıyor – bu gelenek 2001’de iPod, 2007’de iPhone, 2010’da iPad, 2014’te Apple Watch ve 2016’da AirPods ile devam etti.

Ancak yaklaşık 3.000 dolarlık yüksek bir fiyat etiketiyle, Apple’ın yeni kulaklık cihazı, genel olarak sıcak bir karşılama alabilen yalnızca zengin teknoloji meraklıları dışında.

Apple’ı diğer şirketler arasında artırılmış gerçeklikte rekabete sokan durum

Eğer yeni cihaz bir niş ürün olarak ortaya çıkarsa, bu Apple’ı diğer büyük teknoloji şirketleri ve başlangıç firmaları gibi başarılı bir şekilde satışa sunmaya çalışan, insanları yapay dünyalara itmeye veya önlerindeki gerçek manzaralarla ve nesnelerle dijital görüntüler yansıtmaya yönelik teknolojiyle donatılmış kulaklıklar veya gözlükler satmaya çalışan şirketlerin içinde olduğu bir durumda bırakılıyor. Bu format, “artırılmış gerçeklik” olarak bilinir.

Apple’ın gözlükleri, şık bir tasarıma sahip olması ve tamamen sanal veya artırılmış seçenekler arasında geçiş yapabilmesi bekleniyor. Bu esneklik bazen “karışık gerçeklik” olarak da adlandırılan, tamamen sanal veya artırılmış seçeneklerin birleştiği bir karışımı ifade eder. Bu esneklik bazen harici gerçeklik veya kısaltma olarak XR olarak adlandırılır.

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, bu alternatif üç boyutlu gerçeklikleri “metaverse” olarak tanımlıyor. Bu, ana akım haline getirmek için 2021 yılında sosyal ağ şirketinin adını Meta Platforms olarak değiştirerek ve ardından milyarlarca doları sanal teknolojiyi geliştirmeye yatırarak giriştiği bir geek kavramı.

Ancak metaverse büyük ölçüde dijital bir hayalet şehir olarak kalmaya devam ediyor, ancak Meta’nın sanal gerçeklik başlığı olan Quest, şu ana kadar çoğunlukla daha derinlemesine deneyim arayan video oyunu oyuncularına hitap eden bir kategoride en çok satan cihaz olarak kalmaktadır.

Apple yöneticileri, şirketin yeni kulaklık cihazının potansiyelini tartışırken, metaverse terimi etrafında hızla oluşan şüphecilik nedeniyle bu terimden kaçınma eğiliminde görünüyor.

Son yıllarda Apple CEO’su Tim Cook, artırılmış gerçekliği teknolojinin bir sonraki büyük adımı olarak periyodik olarak övmüş, ancak bu konuda kitlesel ilginin ne zaman kazanılacağı konusunda belirli bir zaman çizelgesi belirtmemiştir.

“Belirli bir zaman dilimine geri dönüp, geleceğe doğru uzandığınızda ve geriye dönüp baktığınızda, artırılmış gerçeklik olmadan nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz,” diyen 62 yaşındaki Cook, geçtiğimiz Eylül ayında İtalya’daki bir öğrenci topluluğuna konuşurken söyledi. “Bugün olduğu gibi, insanların benim gibi nasıl internet olmadan büyüdüğünü merak ediyorsunuz. Bu yüzden benim için çok derin olabilir. Ancak bu derinlik bir gecede olmayacak.”

Sanal, artırılmış ve karışık gerçeklik konusundaki tepki şimdiye kadar oldukça olumsuz oldu. Teknolojiyi kullanan bazı cihazlar, hatta en dikkate değer örnek olan Google’ın internete bağlı gözlükleri, alaycı bir şekilde alay edildi.

Google’ın ortak kurucusu Sergey Brin, San Francisco’daki bir teknoloji konferansında yapılan bir paraşütle atlayış gösterisiyle erken bir modelin potansiyel “vay be faktörünü” göstererek cihaz hakkında heyecan yaratmış olsa da, tüketiciler kısa sürede, gizlice fotoğraf ve video çekmelerine izin veren bir ürüne soğudu. Tepki o kadar şiddetli hale geldi ki, bu gözlüğü kullanan kişiler “Glassholes” olarak bilinmeye başlandı ve Google, ürünü piyasaya sürdükten birkaç yıl sonra geri çekmek zorunda kaldı.

Microsoft da 2016 yılında piyasaya sürülen karışık gerçeklik başlığı HoloLens konusunda sınırlı bir başarı elde etti, ancak yazılım şirketi bu yılın başlarında teknolojiye olan bağlılığını sürdüreceğini ısrarla belirtti.

Bir spor salonu zemininden balina sıçrayan bir gösteriyi canlandırabilen karışık gerçeklik teknolojisiyle heyecan yaratan bir başlangıç olan Magic Leap, 2018 yılında ilk başlığını tüketiciye pazarlamada o kadar çok sorun yaşadı ki, o zamandan beri odak noktasını endüstriyel, sağlık ve acil durum kullanımlarına kaydırdı.

Magic Leap’in baş dönüşüm görevlisi Daniel Diez, Apple’ın gözlüklerinin yanıtlayacağı dört temel soru olduğunu belirtti: “İnsanlar bununla ne yapabilir? Bu şey nasıl görünüyor ve nasıl hissediliyor? Takması rahat mı? Ve ne kadara mal olacak?”

Apple’ın gözlüklerinin birkaç bin dolara satılacağı beklentisi ürün için beklentileri azaltmış durumda. Wedbush Securities analisti Dan Ives, Apple’ın gözlüklerinin “çarpıcı” bir teknolojiye sahip olmasını beklemesine rağmen, şirketin cihazın piyasaya çıkış yılında sadece 150.000 adet satmasını beklediğini söyledi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir