Apple’ın Çinli pil üreticileri ile görüşmeleri durdu

0

Apple Çin

Apple’ın Çinli pil üreticileri ile görüşmeleri neredeyse durma noktasına geldi. CATL ve BYD, Apple ile çalışma konusunda isteksiz.

Apple’ın Çinli pil üreticileri ile anlaşması zor görünüyor

Apple’ın elektrikli aracı için lityum demir fosfat (LFP) pil kullanmak istediği iddia ediliyor. Çünkü kısmen kobalt ve nikel gerektiren daha pahalı lityum pillerden daha ucuza üretiliyorlar. Şirketin, performansı, sürüş mesafesini ve enerji yoğunluğunu artıran pil paketi teknolojisi sayesinde rakiplerinden daha gelişmiş LFP piller üretebildikleri için Çinli pil üreticilerine baktığı anlaşılıyor.

CATL, elektrikli araçlar için dünyanın önde gelen pil üreticisi konumunda ve Tesla’ya tedarik sağlıyor. BYD ise zaten Lancaster, California’da bir demir-fosfat pil tesisine sahip, ancak yalnızca Apple’a ürün tedarik edecek yeni bir fabrika kurmayı reddetti. CATL ayrıca, yeterli personel bulamaması nedeniyle yalnızca Apple ile çalışmak üzere özel bir ürün geliştirme ekibi kurmayı “imkansız” bulmuştu

Dolayısıyla CATL ve BYD, Apple ile çalışma konusunda pek istekli görünmüyor. Apple şimdi Panasonic gibi Japon pil tedarikçileri ile yeni bir plan yapmaya hazırlanıyor. Bunun için Apple bazı çalışanlarını Japonya’ya gönderdi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>