Apple’ın ev asistanı rakipleriyle yarışabilecek mi?

1

Apple bir süredir beklenen akıllı ev asistanını nihayet duyurdu. HomePod ismindeki yeni ev asistani, Google Home ve Amazon Echo gibi, ev içinde kullanıcılardan sesli komutlar alarak yapay zeka üzerinden bu komutlara karşılık veren bir asistan görevi görüyor. HomePod’un arkasında ise iOS kullanıcılarının yakından tanıdığı Siri servisi var.

Ancak Apple’ın yeni akıllı ev asistanı, ne kadar akıllı? Rakip akıllı ev asistanları arasında yapılan bir araştırma bu konuda önemli ipuçları veriyor. Dijital pazar araştırmaları yapan Stone Temple’ın hazırladığı bir test, rakip ürünleri karşılaştırmaya olanak sağlıyor.

Hazırlanan testte, tüm rakip asistanlara 5000 adet aynı soru, aynı sırayla soruluyor. Buna göre verilen cevaplar analiz ediliyor ve hangi ürünün ne kadar başarılı olduğu ortaya çıkıyor.

Test sonuçlarına göre en başarılı ürün, Google Home. 5000’in sorunun %69’una cevap verebiliyor. Cevapladığı sorularda doğru cevap oranı ise %91.

Ardından Microsoft’un Cortana servisi geliyor. Cortana soruların %56’sını anlayıp cevap verebilirken, cevapların da %82’si doğru. Microsoft henüz akıllı ev asistanı tanıtmadı ama Cortana ile çalışan bir ürünün eli kulağında.

Apple ise üçüncü sırada yer alıyor. Siri ile yapılan testte soruların %21’ine cevap alınabilirken, bu cevapların da sadece %62’si doğru. HomePod’un da Siri sistemiyle çalıştığını düşünecek olursak, Apple kullanıcıların HomePod’da aradıkları cevapları bulmalarının biraz zaman alacağı anlaşılıyor.

Testte son sırayı ise Amazon Echo alıyor. Alexa’ya yöneltilen soruların sadece %21’i cevap buluyor. Bu cevapların içinde doğru olanların oranı ise %87.

Bakalım bu test sonuçlarıyla beraber Apple, yapay zeka yarışında üçüncü olan Siri ve HomePod’u 349 dolarlık rekor fiyatla nasıl satacak? Zira rakiplerinden Google akıllı ev asistanı için 129 dolar istiyor. Amazon Echo ise 179 dolar…

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>