Apple’ın kasasındaki nakit 246 milyar doları geçti

0

Para basan matbaa gibi çalışan Apple’ın dev kasasında sakladığı paranın miktarı 246 milyar doları geçti. Son çeyrekte 8.49 milyar dolar daha kar eden şirketin nakit miktarı, dünyadaki bütün şirketleri kıskandıracak derecede büyük bir seviyeye ulaştı.

Kasasındaki 246 milyar dolar ile Sri lanka’dan büyük bir şirket haline dönüşen Apple, dünyanın en büyük şirketi konumundayken, sadece kasasındaki parayla yeni bir şirket kurulsa, o da dünyanın en büyük 13. şirketi olacak duruma geldi.

Son çeyrek raporlarında beklenenden iyi sonuçlar veren Apple’ın hisseleri de böylece bir günde %3 büyüyerek yatırımcılarını sevindirdi.

Peki bu nakit ne olacak?

Apple’ın elindeki nakiti hızla büyütüyor olması, onun rakiplerinden birini satın almak için plan yaptığına yönelik spekülasyonları da güçlendiriyor. Öte yandan, parasını vergiler nedeniyle ABD dışında tutan Apple’ın üzerinde Donald Trump baskısı da devam ediyor. Trump, ABD dışında tutulan paralar için vergi iyileştirmesi yapmayı planlıyor, böylece yurt dışında saklanan nakitle şirket satın almak da kolaylaşacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>