Apple rakamlarıyla şaşırtıyor

0

Apple-devices-mockup

Apple, 2007’de piyasaya sürdüğü iPhone ile hızlı bir yükseliş trendine girmişti. 2007’den beri satış gelirleri sürekli yükselen Apple’da, satış hızı azalsa da artış hiç durmuyordu.

Apple ilk defa 2016 içinde satış miktarının önceki yıllara göre azalmış olacağını ve gelirlerinin de düşeceğini açıkladı.

Buna göre Apple’ın önümüzdeki çeyrekteki satış gelirleri 50 milyar dolar ile 53 milyar dolar arasında gerçekleşecek. Oysa, geçtiğimiz yıl aynı dönemde Apple’ın satış geliri 59 milyar dolardı. Böylece firma 2007’den beri ilk defa gelirlerinde düşüş yaşamış olacak. Bu gelişme Apple’ın yükselişinin sonu olarak da değerlendiriliyor. Satış gelirlerini düşmesinde, artık iPhone pazarının yavaş yavaş doyuma ulaşması, yeni kullanıcıların iPhone yerine daha uygun fiyatlı ama daha etkileyici Android modellerine yönelmesinin de payı bulunuyor. Aynı zamanda tablet balonunun da patlaması ve iPad’in artık alternatifsiz bir fenomen olarak görülmemesinin de payı büyük.

Öte yandan, Apple’ın açıkladığı bir diğer rakam, şirketin dünyanın günlük yaşamına nasıl etki ettiğini gösteriyor. Apple’ın raporuna göre, dünyada aktif olarak çalışan 1 milyardan fazla Apple cihazı bulunuyor. Bunların arasında iPhone, iPad, Mac, iPod touch, Apple TV ve Apple Watc cihazları yer alıyor. Apple kısa süre önce de, bugüne dek toplamda 1 milyar adet iPhone sattığını açıklamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>