Apple’ın Rusya haritasında Kırım sorunu!

0

Apple Rusya haritası

Apple’ın Rusya haritasında, Kırım’la ilgili yeni sorunlar gündeme geldi. Kırım’ın Rusya sınırlarına dahil edilmesi, Apple’ın tepki almasına neden oldu.

Apple’ın Rusya stratejisi

Ülkelerin siyasi faaliyetleri, teknoloji şirketlerinin stratejilerini doğrudan etkiliyor. Geçtiğimiz aylarda Apple’ın CEO’su Tim Cook bu konuyla ilgili olarak, teknoloji şirketlerinin faaliyet gösterdikleri ülkelerin kurallarına uyması gerektiğini söylemişti.

Ancak Apple’ın harita uygulamasında Kırım ile ilgili uyguladığı strateji tepkilere neden oldu. Apple’ın haritasından bakıldığında, Kırım’ın Rusya sınırlarına dahil edildiği görülüyor.

2014 yılında Rusya’nın Kırım’a asker çıkarmasının ardından siyasi tarafta birçok gerginlik yaşanmaya başlamıştı. Apple, Rusya’nın kararına uyarak Kırım’ı Rusya topraklarına ait bir bölge olarak göstermeye başladı.

Benzer şekilde Apple daha önce de Hong Kong’da yaşanan olayların ardından bölgedeki cihazlarında Tayvan bayrağı emojisini kaldırmıştı.

Yaşanan Kırım olayıyla da Apple’ın ülkelerdeki yasa ve kararlara direkt olarak uyum sağladığını söyleyebiliriz. Peki sizce böyle bir uygulama doğru mu

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>