Apple’ın yeni başkanı o mu olacak?

0

jeff-williams

Apple’ın efsanevi başkanı Steve Jobs’tan sonra iş başına geçen Tim Cook da sonsuza kadar bu görevi yürütemeyeceğini biliyor. Yaşı artık ilerleyen Tim Cook’un kendi velihatını belirlemesi an meselesiydi ki, şimdi o ismin artık kesinleşmiş olduğu anlaşılıyor.

Microsoft’un kurucu ortağı ve CEO’su Steve Ballmer’ın yerini Satya Nadella’ya bırakması gibi, Tim Cook’un da önümüzdeki dönemde geri çekilerek yerini daha genç bir CEO’ya bıraktığını göreceğiz ve bu kişinin de, Tim Cook’un en gözde subayı olarak tanınan, Jeff Williams olacağı anlaşılıyor.

Apple’ın yeni COO’su olarak atanan Williams’ın, Cook’un gözdesi olması aslında rastlantı değil. Tim Cook’un Jeff Williams’ta belki de kendi gençliğini gördüğü bile söylenebilir çünkü Williams da Tim Cook ile benzer bir geçmişe sahip. İki iş adamı da mühendislik lisansından sonra Duke Üniversitesinde işletme yüksek lisansı yapmışlar. Ve yine ikisi de kariyerlerinin ilk dönemlerinde IBM’de çalışırken daha sonra Apple’a transfer olmuşlar. Dolayısıyla Williams’ın kariyer profili, neredeyse tıptatıp, Tim Cook’ın pofiline benziyor. Ayrıca, Jeff Williams da iş dünyasında, aynı Tim Cook gibi, detaycılığı, güçlü hafızası ve uzun boyu ile tanınıyor. Kısaca söylemek gerekirse, Tim Cook emekli olduktan sonra Apple’ın başına kendi gençliğini getirmek gibi bir plan yapıyor.

Elbette, Tim ve Jeff arasında çok sayıda farklılık da bulunuyor ve Jeff Williams birgün Apple’ın CEO’su olacak olursa, kendine has bir yönetim stiline sahip olacak ve şirketi çağın gereklerine göre değiştirecek ancak Cook’un, Williams’ın zihnini daha rahat okuyabildiği için onun başarılı olacağına güvendiği de tahmin edilmesi zor bir varsayım değil.

Daha net söylemek gerekirse, önümüzdeki birkaç sene boyunca Apple lansmanlarında Jeff Williams’ı sahneden daha fazla göreceğiz ve Cook onun artık medya önünde pişip yetiştiğine inandığında, Williams’ı Apple’ın yeni başkanı olarak lanse edecek.

Game of Apple

Elbette bu sırada Apple’ın başkanlık koltuğunda gözü olan başka adayların Williams’ın şansını azaltmak için nasıl hamleler yapacaklarını ve Tim Cook ile aralarını açmak için nasıl “kumpaslar” kuracaklarını da izleyecek olabiliriz. Her krallıkta olduğu gibi, Apple krallığında da taht kavgaları çok kanlı olabilir ve bu oyunlar sırasında Williams’ın ismi de sürpriz şekilde silinebilir. Heyecanla izleyip göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>