Techinside Google News
Techinside Google News

Hyundai ve Kia, araç hırsızlığı virali için TikTok ile anlaştı

TikTok ve YouTube'daki araç hırsızlığı virali videoları Hyundai ve Kia'yı zor durumda bıraktı. Sonunda Hyundai ve Kia, TikTok ile anlaştı.
- Advertisement -

TikTok ve YouTube’da yayınlanan araç hırsızlığı virali videoları Hyundai ve Kia’yı zor durumda bıraktı. ‘Kia Boyz’ olarak bilinen hırsızlar, bir USB kablosu kadar basit araçları kullanarak araçların güvenliğini nasıl atlatacaklarına dair YouTube ve TikTok’ta eğitici videolar yayınlardı.

Hyundai ve Kia, TikTok’ta viral bir sosyal medya meydan okumasından ilham alan bir dizi araba hırsızlığıyla ilgili bir toplu davadan kaynaklanan 200 milyon dolarlık bir uzlaşma üzerinde anlaştı. Araç hırsızlığı virali otomotiv devlerini zor durumda bırakmıştır.

Sonunda Hyundai ve Kia, TikTok ile anlaştı

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre, sosyal medya platformundaki sözde “Kia Challenge”, ülke çapında en az 14 bildirilen kaza ve sekiz ölüm dahil olmak üzere yüzlerce araba hırsızlığına yol açtı. “Kia Boyz” olarak bilinen hırsızlar, bir USB kablosu kadar basit araçları kullanarak araçların güvenlik sistemini nasıl atlatacaklarına dair YouTube ve TikTok’ta eğitici videolar yayınlardı.

2015-2019 yılları arasında üretilen birçok Hyundai ve Kia aracında, hırsızların basitçe içeri girip kontağı atlamasını önleyen elektronik immobilizatörler bulunmadığından, hırsızlıkların üstesinden gelmenin kolay olduğu bildiriliyor. Bu özellik, diğer üreticiler tarafından üretilen aynı dönemdeki hemen hemen tüm araçlarda standart donanım.

Anlaşma, tuşlu ateşleme sistemi ve hırsızlığa karşı koruma sistemi olmayan yalnızca yaklaşık 9 milyon araç için geçerli. Şubat ayında şirketler, alarm sesinin uzunluğunu 30 saniyeden bir dakikaya çıkarmak ve aracı çalıştırmak için kontak anahtarında bir anahtar gerektirmek için ücretsiz yazılım güncellemeleri de sundu. Anlaşma, arabaları çalınan tüketiciler için cepten kayıplar için 145 milyon dolara kadar da içeriyor.

Hyundai Motor North America baş hukuk yetkilisi Jason Erb yaptığı açıklamada , “Araçlarımızı hedef alan artan ve ısrarlı suç faaliyetlerinden etkilenen sahiplerimize ek destek sağlama fırsatını takdir ediyoruz. Müşteri güvenliği birinci öncelik olmaya devam ediyor” dedi.

Kaç tane Hyundai ve Kia aracının çalındığına dair ülke çapında bir açıklama yapılmadı. Ancak şehirlerden alınan istatistikler, trendin ne kadar viral hale geldiğine dair bir fikir veriyor. Örneğin Milwaukee’de polis, 2020’de 469 Kia ve 426 Hyundai’nin çalındığını bildirdi. NPR’ye göre bu rakamlar ertesi yıl 3.557 Kia ve 3.406 Hyundai’ye yükseldi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir