Araç paylaşım şirketi elektrikli araçlara geçiyor

0

Araç paylaşım şirketi elektrikli araç

Gojek isimli araç paylaşım şirketi elektrikli araçlara geçiş yapacağını duyurdu. Endonezya merkezli startup, örnek bir hamle yaptı.

Araç paylaşım şirketi elektrikli araç dönüşümüne uyum sağlıyor

Endonezya’da faaliyet gösteren startup Gojek, uygun fiyatlandırma seçenekleriyle 2030 yılına kadar filodaki tüm araçları elektrikli hale getirecek.

Gojek, ilk yıllık sürdürülebilirlik raporunda ortaya koyduğu sıfır emisyon vaadi kapsamında önemli bir adım atmış oldu. Ancak analistler, yalnızca 100 civarında şarj istasyonuna sahip bir ülkede ilgili altyapı ihtiyacı nedeniyle Endonezya’da bu geçişin zorlu olacağını belirtiyor. Gojek İcra Kurulu Başkanı Kevin Aluwi: “Hedefimiz, EV’lerin maliyetini içten yanmalı motorlu araçlara göre yaklaşık yüzde 30 daha düşük bir seviyeye indirmek için sektör ve hükümet içindeki çeşitli farklı oyuncularla çalışmak.” dedi.

Jakarta merkezli firma, batarya değiştirme ve şarj istasyonları gibi altyapının nasıl kurulacağı da dahil olmak üzere Endonezya’da elektrikli araç endüstrisinin gelişimini desteklemek için görüşmelerde bulunuyor.

Aynı zamanda yemek teslimatı ve ödeme hizmetleri de sunan Gojek; Endonezya, Vietnam, Tayland ve Singapur’da 2 milyondan fazla sürücüye sahip olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte Alphabet Inc ve Tencent Holdings Ltd dahil olmak üzere büyük yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Şirketin bölgesel rakibi Grab, Aralık ayında 2025 yılına kadar Endonezya’da 26 bin elektrikli araç bulundurma sözü verdi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>