Araç takip programı başlıyor!

0

araç takip programı

Çin hükümeti, araç takip programı ile trafikteki araçları takip etmeye başlayacak. Ancak araç takip programı ile tüm araçların takip edilecek olması, bazı etik sorunlarını karşımıza çıkıyor.

Araç takip programı etik mi?

Çin hükümeti vatandaşlarını izleme konusunda oldukça ilginç projelere imza atıyor. Örneğin; öğrencilerin ders dinleme durumunu takip eden yüz algılama sistemi, işçilerin duygularını takip eden baretler, bunlardan sadece birkaçı. Bu projelere son olarak araçların anlık olarak takip edilmesini sağlayacak RFID çipler ekleniyor. Genellikle lojistik ve üretimde kullanılan RFID çipleri, ürünlerin durumu hakkında anlık bilgi sağlayarak üretici ve hizmet sağlayıcılar için verimlilik ve hız kazandırıyor. Ancak Çin hükümeti bunu tüm vatandaşlar düzeyinde kullanarak, tüm araçlara RFID çipi ekleyecek.

Araçlardaki çipler ile her aracın anlık olarak ne konumda olduğu ve nereye gittiği takip edilebilecek. Trafik sorununa çözüm olarak düşünülen bu proje, bazı güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Birçok vatandaş, anlık olarak izlenildiğini bilmenin rahatsız edici olduğu düşüncesinde.

Ancak Çin hükümeti, kısıtlı takip yetkisi uygulayacağını belirterek bu iddiaları hafifletmeye çalışılıyor. Verilen bilgiye göre sadece bazı noktalarda araç takibi uygulanacağı ve o noktalardaki trafik yoğunluğunun, kimlik bilgisi olmadan öğrenileceği belirtiliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>