Arama kurtarma için drone kullanılacak

0

arama kurtarma için drone

MIT, arama kurtarma için drone kullanacak. Geliştirme aşamasında olan drone, şu anda piyasadaki drone’lardan daha üstün özellikte.

Arama kurtarma için drone kullanılması yeni değil

Şu an için piyasada birçok arama kurtarma drone’u olsa da bu araçlar teknik anlamda yetersizliklere sahip. GPS sinyalleri ile çalışan drone’lar, ormanlık gibi alanlarda sinyal alamıyor ve verileri kullanamıyor. MIT araştırmacıları, bu sorunun önüne geçebilmek için yeni bir teknik üzerinde çalışıyor.

Yeni sistemde, öncelikle hedef bölgenin 2 boyutlu haritası oluşturuluyor. Daha sonra drone, GPS yerine LIDAR kullanarak bu haritadaki bölgeyi tarıyor. Böylelikle istenilen bölgenin taraması gerçekleştiriliyor. Şu an için haritaların birleştirilemediği sistem, birkaç kez taramaya ihtiyaç duyabiliyor. Bu eksikliğin giderilmesiyle de yeni sistem, arama kurtarma çalışmaları için birçok kolaylık sağlayabilecek. Aşağıdaki video ile arama kurtarma drone’unun ayrıntılarını izleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>