[Araştırma] İkinci çeyrekte 16 milyar TL’lik tüketici elektroniği aldık

0

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5’lik artış var

Türk tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019 2Ç’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5’lik artışla 15,9 milyar TL ciro değeri elde etti. Gfk Temax verilerine göre, ilk çeyrek ile karşılaştırıldığında yaklaşık 2 milyar TL’lik ciro artışı söz konusu. Bu çeyrekte büyümeyi büyük beyaz eşya sektörü sürüklerken, küçük ev aletleri de büyümeye katkı sağlayan diğer bir sektör oldu.

Telekom: Küçülmeye başladı

Telekom sektörü 2019’un ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 oranında daralarak 6.7 milyar TL’lik ciro elde etti. Bu daralmada akıllı telefon ürün grubunda devreye alınan ÖTV artışı etkili oldu.

Akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklıklar yüzde 30’un üzerinde ciro büyümesiyle bir önceki çeyrekteki performansını sürdürmeyi başardı.

Bilgi teknolojileri: Oyun bilgisayarlarında büyüme durdu

Bilgi teknolojileri sektörü 2019 2Ç’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 oranında daralarak 884 milyon TL’lik ciroya geriledi. Bu küçülme dolar kurunun dalgalanmasından ve akıllı telefonların bilgi teknolojileri ürün gruplarını olumsuz etkilemesinden kaynaklandı.

2018-2019 karşılaştırmasında daralmayı en çok tetikleyen önemli ürün grupları çift haneli küçülme ile dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler olurken, monitör, klavye ve mouse küçülmeleri ise tek haneli oldu.

2018 yılında oyun bilgisayarları çift haneli büyümesine rağmen özellikle 2019’un ikinci çeyreğinde diğer bilgi teknolojileri ürünleri gibi küçülme gösterdi ve geçen yılın ikinci çeyreğine göre çift hanelerde küçüldü.

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri: Tanklı yazıcılarda büyüme devam ediyor

Ofis makineleri ve sarf malzemeleri sektörü bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 21,7 oranında küçülerek, 2019 ikinci çeyrekte 96 milyon TL ciro elde etti. 2018 ve 2019 senelerinin ikinci çeyrekleri karşılaştırıldığında en çok küçülme çift hane ile yazıcılardan ve kartuşlardan geldi.

2018 yılında fiyat / performans nedeniyle çift haneli büyüyen tanklı yazıcılar bu yılın ikinci çeyreğinde tek haneli büyüdü. Fotoğraf yazıcıları ise 2019 yılının ikinci çeyreğinde çift haneli küçülme gösterdi.

Görsel: GfK Temax – Ciro trendi [milyar TL]

Büyük beyaz eşya: ÖTV indiriminin olumlu etkisi devam ediyor

Kasım ayında uygulamaya alınan ÖTV vergi indiriminin 2019 ikinci çeyreğinde de satışlar üzerinde pozitif etkisi oldu. ÖTV vergi indirimi döneminin son ayı olması sebebiyle Haziran 2019’da satışlar yüksek bir seviyeye ulaştı.

2019 2Ç’te, yaklaşık olarak 4,8 milyar TL’ye ulaşan büyük beyaz eşya sektörü geçen sene aynı döneme göre yüzde 30’luk ciro büyüme performansına sahip oldu.

Büyük beyaz eşya sektöründe, tüm kategorilerde iki haneli büyüme gözlenirken özellikle derin dondurucu ürün grubu sezon etkisiyle en büyük büyümeyi gösterdi. Çamaşır makinesi ürün grubu içerisinde 7 kg kategorisi 2018 2Ç ile karşılaştırıldığında ciro bazında yüzde 93 oranında büyüme kaydetti.

Küçük elektrikli ev aletleri: İnovatif ürünlerle pazar büyüyor

Küçük elektrikli ev aletleri sektörü, 2019 2Ç’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,6 oranında güçlü bir büyüme elde etti ve 1,7 milyar TL ciro seviyesine ulaştı.

Gelişen teknoloji ile pratikleşen ürünler büyümeyi tetikliyor. Yeni nesil Türk kahve makinelerinin, espresso ve filtre kahve makinelerinin etkisi ile sıcak içecek hazırlama ve tost makineleri bu çeyrekte en çok büyüyen kategoriler oldu.

Tüketici elektroniği: UHD TV büyüme trendi devam ediyor

Tüketici elektroniği sektörü 2019 2Ç’te 1,7 milyar TL’lik ciroya ulaşarak, 2018’in aynı dönemine göre sabit kaldı.

Sektörde büyüme gösteren iki ürün grubu PTV ve mini bluetooth hoparlör oldu. Mini bluetooth hoparlör, tüketici elektroniği sektöründe ciro olarak yüzde 12,4’lük büyüme oranıyla en iyi performans gösteren ürün grubuyken, TV ürün grubu da binde 3’lük oranla hafif bir büyüme gösterdi.

2019 yılının ikinci çeyreğinde de UHD TV’ler çift haneli büyüme kaydetmeye devam etti. TV ürün grubu içerisinde 60 inç ve üzeri TV’ler en yüksek büyümeye sahip olan segment oldu.

GfK Temax, tüketici teknolojisi ürünleri pazarını takip etmek için GfK tarafından geliştirilen bir endeks. Bulgular GfK perakende paneli tarafından düzenli olarak yapılan araştırmalara dayanıyor.  Perakende paneli tüm dünya genelinde 425 binin üzerinde satış noktasından alınan verilerden oluşuyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>