[Araştırma] TV’lerin boyutları giderek büyüyor, insanların yarısı sahip olduğundan daha büyük TV istiyor

0

Rapora göre taşınabilir cihazların popülaritesindeki artışa rağmen TV’lerin boyutları da giderek büyüyor

Sony tarafından hazırlanan “Oturma Odasının Evrimi” raporu kapsamında Avrupa’nın dört bir yanında gerçekleştirilen araştırmalara göre, insanların 3’te 1’inden fazlası (yüzde 35) bugün 55 inçten büyük bir TV isterken, yüzde 16’sı  65 inçin üzerinde devasa bir set arzu ediyor.

Ekstra büyük bir TV’ye duyulan istek, en çok 65 inçin üzerinde bir TV’yi tercih edeceğini belirtenlerin 4’te 1’i aştığı (yüzde 26) Fransa’da görülürken, Fransa’yı 5’te 1’lik tercih oranıyla Belçika takip ediyor.

10 kişiden 1’i büyük TV’yi statü sembolü olarak görüyor

Büyük bir TV sahibi olmak o kadar önemli ki, her 10 kişiden 1’i bunu statü sembolü olarak görüyor. Statü sembolü sayılma oranı akıllı telefon ve tabletlerde yüzde 7, tasarım kıyafetlerde yüzde 7, pahalı kol saatlerinde yüzde 6 seviyesinde. Şu anda sahip olduğundan daha büyük bir TV isteyenler ise araştırmaya katılanların neredeyse yarısını (yüzde 48) oluşturuyor.

Araştırmanın yapıldığı Avrupa ülkelerinde daha büyük bir TV’ye ihtiyaç duyanların başında yüzde 57 oranıyla bu isteklerini dile getiren İtalyanlar geliyor. Evlerinde sahip oldukları alanı gözlerinde büyütmeye en yatkın olan ve yüzde 18 oranıyla aldıkları TV’nin evlerine büyük geldiğini itiraf edenler de yine İngilizlerle birlikte İtalyanlar.

En iyi izleme deneyiminin TV’de olduğuna inananların oranı yüzde 80

Her ne kadar genellikle erkeklerin televizyonun büyüklüğüne takıntılı olduğu düşünülse de büyük televizyonlar, yüzde 43’ü daha büyük bir TV seti arzulayan kadınlar için de önemli. Buna rağmen, daha büyük bir TV istemeye yüzde 10 daha yatkın olan erkeklerin, “daha büyüğü daha iyidir” felsefesini benimsediğine hiç şüphe yok.

 Yüzde 80 gibi çok yüksek oranda katılımcı halen en iyi izleme deneyiminin TV’de olacağına inanıyor. Bunun için verilen sebepler arasında yüzde 72 ile daha rahat izleme, yüzde 60 ile daha yüksek görüntüleme kalitesi ve yüzde 18 ile evde etkileyici bir görüntü yaratması yer alıyor.

 

 

 

Haber Merkezi

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>