Araştırmacı gazetecilik için dijital araçlar

0

araştırmacı gazetecilik

Google, araştırmacı gazetecilik için dijital araçlar sunarak, doğru bilgiye en kısa sürede ulaşılmasını hedef alıyor. Bu yazımızda, Google ve CIJ iş birliğiyle araştırmacı gazeteciler için sunulan Access to Tools’u konu aldık.

Acces to Tools ile araştırmacı gazetecilik

Araştırmacı gazetecilerin yaptıkları işler, bir dizi dijital tekniğe dayanıyor. Örneğin; paylaşılan bir elektronik tablodaki verileri analiz etmek, bir fotoğrafın orijinal kaynağını bulmak ya da bir toplantının tutanaklarını toplamak bu mesleğin dijital yönlerinden sadece birkaçı. Google News Initiative (Google Haberler Girişimi), yüksek kaliteli gazeteciliği desteklemek için dijital araçların gazetecilere nasıl yardımcı olabileceğini ve gerçeklere daha hızlı ulaşabilmelerini nasıl sağlayabileceğini keşfetmelerini sağlıyor. Bu yüzden Google News, “Access to Tools” yani araçlara erişim uygulaması için Araştırma Gazeteciliği Merkezi (CIJ) ile birlikte çalışıyor.

Önümüzdeki aylarda uzman eğitmenlerden oluşan bir ekip, Birleşik Krallık’ta 20 kadar ücretsiz atölye çalışması yapacak. Bu eğitimlerde, gazetecilere yönelik dijital habercilik ve araştırma becerilerini yükseltme eğitimleri verilecek. Pratik uygulamaların olacağı atölyelerde, gazetecilerin orijinal kaynakları nasıl takip ettiği izlenecek.

2003 yılında kurulan CIJ, araştırmacı gazetecilik standartlarında gerçek bir uzmanlık sunuyor. CIJ’in direktörü James Harkin, amaçlarının en iyi kaynakları gazetecilere sunmak ve uzmanlıklarını artırmak olduğunu söylüyor. Ayrıca Access to Tools ile veri gazeteciliğindeki 15 yıllık uzmanlıklarını, topluluklara ve çalışanlara ulaştırdıklarını belirtiyor.

Google News Initiative, CIJ ile çalışmasına ek olarak, basın odalarına ve gazetecilik okullarına ücretsiz bir dizi eğitim atölyesi sunmaya devam edecek. News Lab’ın 2015 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, yalnızca ABD’de yaklaşık 7 bin gazeteci eğitim aldı. Eğitimler hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>