Arçelik Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına devam ediyor

0

Çayırova Kampüsü’nde hayata geçirdiği Garage, Atölye 4.0 ve TECH PRO Akademi’yi tanıtan Arçelik A.Ş.’nin Üretim ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk, “Atölye 4.0 ile de üretimdeki geleceğin teknolojilerini birebir deneyimleme imkanı sağlıyoruz. TECH PRO Akademi ise, şirketin dijital yetkinliklerini artıracak yetenek setleri oluşturmak için tasarlandı” dedi.

Hedef 20 bin fikir, 200 prototip

Hedeflerinin Garage’da bir yıl içerisinde 20 bin fikri değerlendirip, 200 prototip ile geleceğin ürünlerini şimdiden tasarlayıp üretmek olduğunu belirten Öztürk, “Ayrıca Garage içinde şirket içi ve dışından konuşmacıların katılımıyla Garage Talks etkinlikleri düzenliyoruz. Böylece çalışanlarımızın farklı görüşleri duyması ve yeni fikir geliştirmede çeşitlilik sağlanmasının yolunu da açıyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. 

Dijitalleşme ile birlikte gelen yeni ürünlerin ve hizmet modellerinin beyaz eşya sektörümüzde de fırsat oluşturmaya devam ediyor. Gelişen teknolojiyle birlikte çok daha fazla cihazın internete bağlanması öngörülerin en başında geliyor. Bugün 20 milyar cihaz internete bağlıyken 2020’de rakamın 50 milyara ulaşması bekleniyor.

Online alışveriş alışkanlıkları gibi değişen ihtiyaçlarından yola çıkarak hazırlanacak ürünlerin, insanların hayatını kolaylaştıracağını belirtti. Öztürk, “Belki 20 yıl sonra, evimizde bize yardımcı olacak robotlar, sürücüsüz otomobiller, genetikte yaşanacak mucizelerle ilgili gelişmeler hayatımızı bugünden çok farklı bir noktaya taşıyacak” dedi. 

TECH PRO Akademi’de Koç Üniversitesi’yle iş birliği

Çalışanların dijital dönüşümün getirdiği yeni teknolojilere adaptasyonu ve dijital okur yazarlık seviyesinin artırılabilmesi için, TECH PRO Akademi’yi kurduklarını açıkladı. Öztürk, “Akademinin bazı modülleri Koç Üniversitesi işbirliği ile yürütülüyor. Uzun soluklu bir programa sahip olan Akademide, geleceğin dünyasının yetkinlik ihtiyaç analizleri yapılıyor. Tüm bu çalışmalarımızla, bugünün hayallerini, geleceğin mühendisleriyle yarınlara taşımayı amaçlıyoruz” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>