Area 120: Google’ın şirket içi Startup’ı start aldı

0

Teknoloji dünyasının devleri, çoğu zaman başka bir devin içinden doğuyor. Bir şirkette çalışırken yan proje olarak üzerinde çalıştığı ürünü ticarileştirebilen çalışanlar işten ayrılıp kendi şirketini kurabiliyor ve böylece piyasada yeni devler doğabiliyor. Google şimdi bu tür “yan projelere” sahip çalışanlarını desteklemek amacıyla Area 120 isimli yeni bir girişim kuruyor.

Area 120, Google içinde çalışan kişilerin yan projelerini destekleyip bir startup haline getirmeyi amaçlayan bir kuluçka servisi. Bu servis, Google çalışanlarının normal mesailerinin %20’sini, kendi kişisel yan projelerine ayırmalarını sağlıyor. Serisin ismindeki 120 de buradan geliyor.

Google, Area 120 hakkında henüz resmi bir açıklama yapmış değil ama şirket içindeki bu oluşumun varlığını şirketin CEO’su Sundar Pichai de bir röportaj sırasında onayladı.

Area 120’nin tam fonksiyonu, şirket çalışanlarının fikirlerini destekleyerek, beraber kazanmak. Çalışanlar umut vadeden fikirlerini kolayca geliştirmek için fırsat yakalamış olacak, işten ayrılıp geleceklerini riske atmadan startuplarını kurmuş olacaklar ve Google garantisi ile projelerine fon bulmuş olacaklar, Google da bu yeni fikirlerin yaratacağı gelire ortak olacak. İki taraf da bir win-win ilişkisi yaşayacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>