Arecibo Gözlemevi için kötü son

0

Arecibo Gözlemevi

Kazalarla gündeme gelen Arecibo Gözlemevi için kaçınılmaz son geliyor. Bilim insanları, Arecibo Gözlemevi’nin yıkılmasına karar verdi.

Arecibo Gözlemevi başarısız oldu

Dünyanın en büyük teleskoplarından birinin yer aldığı Arecibo Gözlemevi, GoldenEye filmiyle de tüm dünya tarafından tanınır hale gelmişti. Devasa teleskobun gözlemevindeki inşası ise 1963 yılında tamamlanmıştı.

Son üç aylık dönemde gözlemevinde meydana gelen iki büyük kaza ise gözlemevi için kaçınılmaz sonun gelmesine neden oldu. Yapılan incelemelerde gözlemevinin bu şartlarda işletilemeyeceğine ve devasa teleskobun yıkılmasına karar verildi.

Destek kulesindeki çelik hatların kopması nedeniyle meydana gelen kazalar, gözlemevindeki stresin artmasına bu da dayanımın azalmasına neden olmuştu. 900 tonluk bu devasa yapının her an çökme tehlikesi bulunması nedeniyle bilim insanları kesin bir karar almak zorunda kaldı.

Ancak gözlemevinin tamamen yıkılmayacağını söyleyebiliriz. Özellikle de ziyaretçilere ayrılan yerlerin sağlam şekilde bırakılması hedefleniyor. Bununla birlikte LIDAR tesisi inşasına ve bulut/yağmur verilerinin toplanacağı Culebra tesisine ait çalışmalarım devam etmesi planlanıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>