ARM 32 milyar dolara satılıyor

0

Japonya’nın dev bankalarından Softbank, mobil işlemciler tasarlayan ünlü ARM’yi 32 milyar dolara satın alıyor. ARM tarafından açıklanan gelişmeye göre, satın alma gerçekleşirse ABD’de GSM operatörü Sprint’in ve pek çok başka teknoloji şirketinin de sahibi olan Japon Softbank, teknoloji piyasasında çok güçlü bir konuma yükselecek.

İngiliz şirketi olan mobil işlemci tasarımcısı, akıllı telefonların kullandığı işlemcileri tasarlıyor. Samsung’tan Apple’a kadarn neredeyse her telefonda kullanılan işlemcileri ise şirketin kendisi üretmiyor. Bunun yerine işlemcilerin tasarımını lisanslıyor ve üretimi Qualcomm, Samsung veya MediaTek gibi üçüncü parti işlemci üreticilerine devrediyor.

Eğer satın alma gerçekleşirse bu Avrupa’daki en büyük teknoloji şirketi satın alması olarak tarihe geçecek. Clash of Clans oyununun yapımcısı Supercell’in de sahibi olan Softbank kısa süre önce şirketi 8,6 milyar dolara satmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>