ARM: Huawei ile işbirliğimizi durduruyoruz

1

Huawei’ye bir darbe de ARM’den geldi

ARM, Huawei ile işbirliğini durdurma kararı aldığını açıkladı. BBC’de yayımlanan habere göre, ARM, çalışanlarına yakın zamanda ABD’deki ticarî kısıtlamalara uymaları için Huawei ve iştiraklarıyla “tüm aktif sözleşmeleri, destek haklarını ve bekleyen sözleşmeleri durdurma” talimatını verdi.  Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan ve adının açıklanmasını istemeyen bir analist, ARM’in bu hamlesini uzun vadeli olması halinde Huawei’nin faaliyetleri için “üstesinden gelinemez” olarak niteledi. Aynı analist, Huawei’nin birçoğu şu anda ARM’in teknolojisi ile inşa edilmiş çipler için lisans ücreti ödediğini kaydetti ve  bu hamlenin Huawei’nin kendi çiplerimi geliştirme yeteneğini büyük ölçüde etkileyeceğini söyledi. 

Akıllı telefonlardaki ARM çiplerinin rolü 

1990’da kurulan İngiliz çip tasarımcısı ARM, 2016’da Japon telekom devi Softbank tarafından satın alınmıştı. ARM bilgisayar işlemcilerini kendisi üretmiyor, yarı iletken teknolojilerini başkalarına lisanslıyor. Bazı durumlarda, üreticiler işlemcilerin komutları nasıl ele aldıklarını belirleyen sadece ARM mimarisini veya “komut takımları”nı (instruction sets) lisanslıyor. Bu seçenek çip üreticilerine kendi tasarımlarını özelleştirme konusunda daha fazla özgürlük sunuyor. Bu prototiplerin çip üzerinde bir sistem olarak tanımını oluşturmak için hâlâ bellek ve telsiz gibi diğer unsurlarla birleştirilmesi gerekiyor. Yani, Samsung Exynos, Qualcomm Snapdragon, Apple A11 ve Huawei akıllı telefonlarda çalışan çip duyduğunuzda, söz konusu teknolojinin ARM’ye ait olduğunu söylemek mümkün.  

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorumlar

  1. O telefonu yapan işlemciyimi yapamayacak gldürmeyin en kötü ihtimal meditek kullanır olmadı satınalır huaweii

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>