Techinside Google News
Techinside Google News

Yapay zeka, enerji konusunda endişelendirmeye devam ediyor!

Arm Holdings İcra Kurulu Başkanı Rene Haas'a göre yapay zeka teknolojilerinin doymak bilmez bilgi işlem gücüne olan ihtiyacı, enerji kaynaklarını tüketme tehdidi oluşturuyor ve sektörün teknolojiye yaklaşımını değiştirmesini gerektiriyor.

Haas, 2030 yılına gelindiğinde dünyadaki veri merkezlerinin dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan’dan daha fazla elektrik tüketme eğiliminde olacağını ve yapay zeka araçlarının tahminlere uyması halinde, enerji kullanımının üçe katlanmaması için tedbir almanın yollarını bulmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Haas bir röportajda, yapay zeka sistemlerinin daha iyi olması için daha fazla eğitime ihtiyaç duyacaklarını (yazılımı veri bombardımanına tabi tutmayı içeren bir aşama) ve bunun enerji kapasitesinin sınırlarına dayanacağını söyledi.

- Advertisement -

Haas, yapay zekanın dünya altyapısına yükleyebileceği zarar konusunda alarm veren giderek artan sayıda insanın arasına katılıyor. Ancak aynı zamanda endüstrinin, veri merkezlerinde daha büyük bir yer edinen Arm çip tasarımlarına yönelmesiyle de ilgileniyor. Şirketin akıllı telefonlarda zaten yaygın olan teknolojisi, enerjiyi geleneksel sunucu çiplerinden daha verimli kullanmak üzere geliştirildi.

2023’ün ABD’deki en büyük halka arzının ardından geçen yıl Nasdaq’ta işlem görmeye başlayan Arm, yapay zeka ve veri merkezi bilişimini büyümenin en büyük itici güçlerinden biri olarak görüyor.

Amazon.com Inc.’in AWS, Microsoft Corp. ve Alphabet Inc. şirketleri, sunucu çiftliklerini çalıştırmaya yardımcı olan şirket içi çiplerin temeli olarak Arm’ın teknolojisini kullanıyor. Bu değişimin bir parçası olarak Intel Corp. ve Advanced Micro Devices Inc. tarafından üretilen kullanıma hazır parçalara olan bağımlılığı azaltıyorlar.

Haas’a göre şirketler, daha fazla özel yapım çip kullanarak darboğazları azaltabilir ve enerji tasarrufu sağlayabilir. Böyle bir strateji, veri merkezi gücünü %15’ten fazla azaltabilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir