Arma Las Vegas’ta yolcu taşımacılığına başladı

0

Arma adı verilen küçük bir otobüs, Las Vegas’ta yolcu taşımacılığına başladı. Başlangıç aşamasında çok kısa bir rota üzerinde hizmet verecek otobüs, Fremont Caddesi boyunca sadece 3 blok boyunca yolculuk yapılmasına izin veriyor. Elde edilen bilgilerde 11 Ocak tarihi itibari ile başlayan test sürecinin 20 Ocak’a kadar süreceği ve bu tarihler arasında yapılacak çalışmaların gelecek otonom sürüşe sahip toplu taşıma araçları için de önemli bir yer tutacağı belirtiliyor.

Tamamen elektrikli bir motora sahip olan otobüs, tek seferde 12 yolcu taşıyabiliyor. Saatte 20-30 km hız ile yolculuk sunan Arma, güvenlik noktasında donanımlı. Otobüste engelleri tespit eden özel sensör sayesinde sarsıntısız ve güvenli bir yolculuk yapılabildiği gibi yolcular için de acil durum butonu var. Acil durumlarda herhangi bir yolcu aracı durdurmak için bu butonu kullanabiliyor. Arma’nın yapım sürecinde başarışı bir çalışma ortaya çıkaran Fransız şirket Navya 21. Yüzyılın toplu taşıma araçların şekillendirme amacını sürdürürken, Arma ile yapılacak testler markanın çalışmalarını da bu yönde şekillendirecek.

Akıllı Şehirler İçin Önemli Adım

Otonom sürüş ve elektrikli yapısı ile hem çevreci hem de ekonomik bir yolculuk sunacak Arma, gelecek teknolojiler için de önemli bir prototip. Şu ana kadar gerçekleştirilen testlerde herhangi bir sorun yaşanmadığı gibi Arma ile yolculuk yapan kişilerin büyük bir bölümü de durumdan oldukça memnun.

Arma Amerika’da Bir İlk

Toplu taşıma projesinin testlere başlamasının ardından ABD sınırları içerisinde ilk defa toplu taşıma aracı için deneme yapıldı. Kesintisiz bir şehir içi ulaşım ağının kurulması adına Arma gibi sistemlerin geliştirilmesi büyük bir umut yaratırken, Arma ile elde edilecek başarı sonrasında başta ABD olmak üzere ülkelerin büyük bir kesiminde de benzer projeler görülebilir.  

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>