Techinside Google News
Techinside Google News

Askerlere sanal gerçeklik eğitimi

ADB Ordusu, sanal gerçeklik gözlüklerini askerleri eğitmek için kullanıma aldı.
- Advertisement -

abfdDünya nefesini tutmuş, sanal gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşmasıyla yaşayacakları yeni deneyimi beklerken, ABD ordusu daha hızlı davrandı ve ağır ateş altında, çatışma bölgesinde görev yapacak kritik askeri personelini, sanal gerçeklik gözlükleriyle eğitmeye başladı.

Sanal gerçeklik gözlükleri, Facebook’un Oculus Rift’i milyar dolarlar ödeyerek satın almasıyla gündeme taşınmış ve teknoloji şirketlerinin yakın gelecek için sanal gerçeklik uygulamalarını ön plana çıkarma hazırlıkları ortaya çıkmıştı.

Şimdi HTC/Valve, Facebook/Oculus Rift, Sony/Playstation, Microsoft/Hololens, Google ve Samsung, geliştirdikleri sanal gerçeklik gözlükleriyle büyük bir rekabete hazırlanıyorlar. Özellikle video oyunları bu alanda ön plana çıksa da, çok sayıda farklı uygulama da sanal gerçekli gözlüklerini günlük hayatın bir parçası yapacak. Elbette sayısız kurum da, ürün ve hizmetlerini sanal gerçeklik uygulaması üzerinden pazarlamak üzere hazırlık yapıyor. Bu yeni mecra için reklam formatları belirleniyor, pazarlama imkanları araştırılıyor ve dünyanın çehresini değiştirecek hazırlıklar yapılıyor.

Bu sırada ABD Ordusu’nun da özel bir eğitim merkezinde, sanal gerçeklik gözlüklerini eğitim amacıyla denemeye başladığı ortaya çıktı. İlk aşamada Missouri Gardiyanları’nı, sanal devriyeye çıkaran ve savaş bölgesinde devriye gezmenin detaylarını sanal gerçeklik üzerinden öğreten ABD ordusunun, özel birliklerini de ağır çatışma koşulları hakkında eğitmek ve yeni askerleri savaş ortamına alıştırmak için sanal gerçeklik uygulamalarını kullandığı; benzer şekilde savaş pilotlarının da sanal gerçeklik uygulamalarını yoğun olarak kullandığı biliniyor.

Şimdi, ABD Ordusu’nun kullandığı bu teknolojinin sivil hayatta, geniş kitleler tarafından günlük hayatın bir parçası olarak kullanılma zamanı geldi. 2016, sanal gerçeklik yılı olacak gibi görünüyor. Üreticilerin gözlükleri piyasaya sürmesini merakla bekliyoruz.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir