ASML kar beklentisini rekor seviyeye çekti

0

ASML kar beklentisi

Hollandalı yarı iletken ekipman üreticisi ASML Holding, rekor yeni rezervasyonların ortasında, ikinci çeyrekte daha yüksek net kar bildirdi.

Bilgisayar çipi üreticilerinin önemli bir tedarikçisi olan şirket, 30 Haziran’da sona eren üç ay için bir önceki yılki 1.04 milyar eurodan 1,41 milyar euroya net kar bildirdi. Analistler, çeyrek için 1.44 milyar avro kar tahmin ediyorlardı. ASML, kazançların yüksek enflasyon maliyetlerinden ve bazı satışların tanınmasındaki gecikmeden etkilendiğini söyledi. Net rezervasyonlar ilk çeyrekte 6.97 milyar eurodan 8.46 milyar euroya yükseldi.

ASML, bazı gevşeme belirtileri gören küresel bir yarı iletken sıkıntısının ortasında maksimum kapasitede çalıştığını söyledi. İcra Kurulu Başkanı Peter Wennink: “Bazı müşteriler, belirli tüketici odaklı pazar segmentlerinde yavaşlayan talep belirtileri gösteriyor, ancak yine de sistemlerimiz için güçlü bir talep görüyoruz. Hala bu yıl rekor sayıda sistem göndermeyi planlarken, artan tedarik zinciri kısıtlamaları başlangıçların gecikmesine neden oluyor” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>