Asya ve Avrupa arasındaki köprü: DE-CIX İstanbul

Çağımızda her şey dijitalleşiyor ve sürekli olarak birbirine bağlanıyor. Yeni nesil internetin ana amacı, herhangi bir katılımcı ve tüm katılımcılar arasında ya da veri merkezleri arasında talep edilen bant genişliğini anında mümkün kılmak olacak.  Bunun üstesinden gelmenin yolu ise yeni yaklaşımlar eklemekten geçiyor. Bu amaca hizmet edenlerin arasında İnternet Değişim Operatörü DE-CIX de yer alıyor.

 

DE-CIX İstanbul en iddialı pazarlardan biri

DE-CIX hem internetin kalitesini geliştirmek hem de bilgiye erişimi artırmak için çalışıyor. Bir zamanlar sanayileşen dünya için elektrik nasıl önemli bir koşulsa, bugünün ve yarının dijital dünyasında da şirketler için global veri akışına erişim o derece büyük bir öncelik haline gelmiş durumda.

Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Hindistan olmak üzere 4 kıtada toplam 18 lokasyonda faaliyet gösteren DE-CIX’in en iddialı pazarlarından biri de İstanbul. DE-CIX İstanbul bugün, 10GE portlarda kaydettiği yüzde 30’luk büyüme, en yoğun zamanda 100 Gbit’e yükselen veri trafiği ve 327 Gbit bağlı kapasitesi ile Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü konumunda.

Ülkemiz genelinde 25 veri merkezine erişim sağlayan DE-CIX İstanbul, global ve lokal olarak toplamda 30 kuruma hizmet ve teknolojilerini sunuyor.

DE-CIX’in sunduğu bulut bağlantı çözümü DE-CIX platformuna dahil olan ağların “tek bir bağlantıyla” birden fazla bulut sağlayıcısına erişim sağlayabildikleri kapsamlı bir hizmetten oluşuyor. Hal böyle olunca DE-CIX’in bulut hizmetlerine olan talep de her geçen gün artıyor. Ancak İstanbul’un bir farkı var: DE-CIX İstanbul, Almanya’dan sonra DE-CIX’in bulut bağlantı çözümü DirectCLOUD’un satışını gerçekleştiren ilk lokasyon.

DirectCLOUD nedir?

Kurum altyapısı ile Bulut Hizmet Sağlayıcılar (CSPs) arasındaki bağlantıdır. Bu bağlantı, kurumların İnternet Servis Sağlayıcısı (ISPs) veya Veri Merkezleri’nden (DCs) DE-CIX platformuna taşınan bir VLAN aracılığı ile sağlanır, DE-CIX bu VLAN’ı buluta uzatır.

Konuyla ilgili açıklama yapan DE-CIX Türkiye Bölge Direktörü Bülent Şen, DirectCLOUD hizmetinin öne çıkan özelliğini şöyle vurguluyor: “DirectCLOUD sayesinde, platformumuza bağlı olan bir kurum, Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud, IBM Cloud ve artık Alibaba Cloud gibi Bulut Hizmet Sağlayıcılarına (CSPs) tek bir bağlantı üzerinden bağlanabiliyor. Biz DE-CIX olarak sunduğumuz bulut çözümünde bu bağlantıyı sağlıyoruz ve bunu sağlarken de tek bir bağlantıyla, farklı VLAN’lar üzerinden müşterilerimizi çoklu bir ekosistemin parçası haline getiriyoruz”.

DirectCLOUD’un sağladığı avantajlar:

Veri transfer maliyetlerinde tasarruf sağlar
İş-kritik uygulamaları uluslararası Bulut Hizmet Sağlayıcılarına bağlar
Bant genişliği dar boğazlarını ve gecikme problemlerini önler
Hibrit çoklu bulut bağlantı opsiyonu sayesinde satıcıya olan bağımlılığı ortadan kaldırır
Farklı alanlar ve bölgelerdeki bulutlarla bağlantı sayesinde farklı lokasyonlar arasında büyük veri değişimini mümkün kılar
Gerekirse sadece Almanya’da bulunan bulutlara/ veri merkezlerine bağlantı sunabileceği gibi dünya genelinde farklı destinasyonlara da bağlantı sağlar
Net ve açıkça tanımlanmış Hizmet Seviyesi Anlaşmaları (SLAs) sunar
Müşteri – DE-CIX – Bulut Hizmet Sağlayıcısı arasındaki özel bağlantı ile DDoS gibi saldırılara karşı koruma sağlar

DE-CIX DirectCloud hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz