Atari kurucusu hayatını kaybetti!

0

Atari kurucusu

Atari kurucusu Ted Dabney, hayatını kaybetti. Bir dönem, oyun endüstrisinin en önemli isimlerinden biri olan Atari kurucusu Ted Dabney, bu alanda birçok projeye imza atmıştı.

Atari kurucusu kanser hastasıydı

Nolan Bushnell ile birlikte Atari’nin kurucu ortağı Ted Dabney, oyun sektörüne birçok yenilik getirmişti. Ticari olarak satılan ilk arcade oyunu olan Computer Space’i yapan Dabnet, 1972’deki ikonik oyun Pongunu piyasaya sürmüştü. Ayrıca Madeni para ile çalışan bir bilgisayar oyun sisteminin kurucularından biri olarak yer almıştı. En çok da Atari’nin kurucusu unvanı ile tanınan Dabney, anlaşmazlıklar sonucu ortağı Bushnell ile yollarını ayırmıştı.

Video oyun pazarının başlatıcısı olarak tamınlayabileceğimiz Dabney, Atari macerasından sonra Fujitsu, Raytheon ve Teledyne gibi teknoloji şirketleriyle çalışmıştı. Son dönemde ise ilerleyen yaşı nedeniyle bir takım sağlık sorunları yaşamaktaydı. Bir süredir özofagus kanseri nedeniyle tedavi gören Dabney, daha fazla mücadele edemedi ve hayatını kaybetti.

81 yıllık yaşamı sonrasında, birçok kişide tebessüme neden olan oyun projeleri kaldı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>