Atesbocekleri.info: Kadınlar güvende olmadıkları bölgeleri harita üzerinde gösteriyor

0

İnteraktif haritada görülen noktalara göre, Türkiye’nin hiçbir yeri kadınlar için güvenli görünmüyor

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadının güçlendirilmesine yönelik çalışan Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” isimli bir kampanya başlattı. Kampanya, kadınların kamusal alanda kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri interaktif harita üzerinde “ateş böceği” ile işaretleyerek birbirlerini uyarması fikrine dayanıyor. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar devam eden 16 günlük aktivizm kampanyasına katılan kadınlar, Türkiye’de kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri ateş böcekleriyle aydınlattı. UN Women, interaktif haritadaki güvensiz noktalara ait verileri yerel yönetimlerle paylaşacak . Kampanya ile kadınların her yerde şiddetten uzak bir hayat yaşamalarına katkı sağlamak amaçlanıyor.

Atesbocekleri.info’da sistem nasıl işliyor?

Öncelike ateş böceğinin dayanışmanın simgesi olduğunu ve projenin bundan yola çıkarak hayata geçirildiğini not edelim. Sistem ise şu şekilde işliyor:  kamusal alanda şiddete dikkat çekilen sistem şöyle işliyor: Kadınlar sitede yer alan interaktif harita üzerinde kendilerini güvende hissetmedikleri yerlere ateş böceği sembolü koyuyor. Haritada ayrıca farklı kadınlaron ateş böceği bıraktığı yerleri de görmek mümkün. Haritaya göz attığımızda ise başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok noktanın ateş böcekleriyle işaretlendiğini görüyoruz. En çok ateş böceği simgesinin olduğu İstanbul’da sadece Adalar’da ateş böceği bulunmadığı gözden kaçmıyor.

Kampanyayla ilgili gelişmeleri Twitter’da #KaranlığıAydınlat etiketiyle takip etmek mümkün.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>