AT&T de video kalitesini düşürecek

0

ABD’de operatörlerin mobil veri trafiğinde video kalitesini düşürme uygulaması genişliyor.

Daha önce T-Mobile’ın uyguladığı yöntemi şimdi AT&T de “Stream Saver” uygulamasıyla gündemine aldı ve 2017’de hayata geçireceğini açıkladı.

Stream Saver uygulaması, kullanıcıların mobil internet bağlantısından izledikleri videonun kalitesini maksimum 480p kalite ile sınırlayacak. Böylece kullanıcı daha yüksek kalitede bir videoyu izlemeye başlasa bile kalite otomatik olarak 480p’ye inecek.

Video kalitesini düşürmek çözüm mü?

Ancak dileyen kullanıcılar hesap ayarlarından bu sınırı kaldırabilecekler. Daha önce de T-Mobile benzer bir uygulamayla mobil internet bağlantısında video kalitesini 480p ile sınırlamıştı. Eğer kullanıcılar bu sınırın dışına çıkmak isterlerse kullanıcı profil ayarlarından gerekli düzenlemeyi yapıyordu. Fakat T-Mobil, 480p ve altındaki videoların, veri planındaki trafik limitinde yer kaplamayacağını açıklamıştı. Yani kullanıcılar trafik limiti sorunu yaşamadan diledikleri kadar video seyredebiliyorlardı. Ama videoların 480p’den daha kaliteli olmaması şartı vardı.

AT&T ise 480p video trafiğini sıfır saymayacak ancak video kalitesi Full HD’den 480p’ye inince, kullanıcıların aylık kullanım miktarında önemli bir düşüş yaşanması ve limitlerini aştıkları için ekstra faturalarla karşılaşma sorununa çözüm olacağı düşünülüyor.

Benzer uygulamarın dünyadak diğer GSM operatörlerinde de benimsenmesi bekleniyor zira artık bütün sosyal medya servisleri de video üzerine odaklanmışken operatörlerin alt yapıları bu ağır yükü kaldırmakta zorlanıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>