Audi elektrikli SUV’unu siparişe açtı

0

Tesla ile elektrikli SUV konusunda rekabete hazırlanan Audi, ilk kez 2015’te duyurduğu elektrikli SUV modeli e-tron quattro’yu nihayet ön siparişe açtı. Böylece Alman otomotiv devi Tesla’nın karşısında dişli bir rakip olacağını ilan etti.

Audi’nin planlarına göre e-tron quattro, 2018’de yollarda olacak. Aracın 3 elektrik motoru bulunacak ve tek şarjla 480 km yol kat edebilecek. Aracın ayrıca hızlı şarj özelliği de bulunacak. Böylece uzun yolculuklarda şarj istasyonunda çok beklemeden yapılacak hızlı şarjlarla menzil binlerce kilometreye uzayabilecek.

Aracın tam satış fiyatı henüz açıklanmış değil ancak firma Norveç’te ön sipariş vermek isteyenlerden 2500 dolar talep ediyor. Araçta ayrıca radar sensörleri, video kameralar, ultrasonik sensörler ve lazer tarayıcılar yer alıyor. Araç böyle çevresindeki alanın 3 boyutlu haritasını anlık olarak çıkarabiliyor. Audi’nin e-tron quattro’da, mevcut ileri teknolojili araçlarından çok daha ileri özellikleri kullanacağı düşünülüyor. Dolayısıyla e-tron quattro’ın piyasaya çıkışı otonom sürüş teknolojileri alanında önemli bir dönüm noktası olabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>