Audi şehirle konuşmaya başladı

0

Akıllı şehirlerin en önemli özelliklerinden olan, şehirdeki araçların şehir alt yapısı ile iletişim kurma yeteneği, ilk defa hayata geçti.

Audi’nin geliştirdiği vehicle-to-infrastructure (V2I) sistemi, bazı Audi modellerinin artık Los Angeles’ta trafik ışıkları ile iletişim kurmasına izin veriyor.

1000 trafik ışığında V2I sistemi

Los Angeles şehir yönetiminin 1000 noktadaki trafik ışıklarına yerleştirdiği dijital sayaçlar, 1 Haziran 2016’dan sonra üretilmiş A4 ve Q7 modelleri tarafından okunabiliyor ve kırmızı ışın yeşile dönüşme süresi aracın kokpitinden geri sayım olarak okunabiliyor.

Geri sayım göstergesi, trafik yeşile dönmeden 3 saniye önce kayboluyor, böylece şoförün trafiğe odaklanması sağlanıyor.

Audi’nin yeni özelliği, otomobillerle şehir alt yapısı arasındaki iletişimin dünyadaki ilk örneği olma özelliği taşıyor. Çok basit bir uygulama olmasına rağmen yerel yönetimleri daha gelişmiş iletişim uygulamalarına teşvik edebilme potansiyeli de taşıyor olması, ayrıca altı çizilecek bir detay.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>