AutoNation Waymo ile ortaklık kurdu

0

AutoNation

AutoNation, Waymo’nun Chrysler Pacifica araçlarının otonom sürüş filosuna bakım ve onarımlar yapacak. İki şirket otonom araçların geliştirilmesinden kullanıcıya ulaşması ve bakımlarına kadar iş birliği halinde olacak.

AutoNation bayileri göreve başlıyor

Yaklaşık bir yıl önce, Google X araştırma biriminin parçası olan Waymo, arama motorunun devinden ayrılmıştı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük otomobil satış zinciri olan AutoNation, Waymo’ların daha geniş kullanımı için ortaklık kurulmuştu. AutoNation yaptığı açıklamada Waymo’ların bakım ve onarımlarının kendi bayilerinde yapılacağını duyurdu. Ayrıca Waymo’nun online’a getirilen ek modeller de bayide bulunacak.

ABD genelinde yaklaşık 360 bayilik bir satış noktasına sahip olan AutoNation’nun Waymo’nun güçlenmesinde önemli bir paya sahip olacağı düşünülüyor. AutoNation’la yapılan çok yıllı anlaşma şartları açıklanmazken, otonom otomobillerin yaygınlaşmasını hızlandırmak için Google’ın yaptığı ilk ortaklık anlaşması bu değil.

Mayıs 2016’da Waymo, Chrysler Pacifica hibrid araçlarını Waymo sensörleri ile takviye etmek için Novi’de 53.000 metrekarelik bir tesis açtı. Kendinden tahrikli araçların imalatı, Fiat Chrysler’in Chelsea Proving Grounds’da test edildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>