Avast 4 milyar dolar değerlemeyle borsaya açılıyor

Antivirüs yazılımı üreticisi Avast, 4 milyar dolarlık şirket değeriyle Londra Borsası’nda halka açılmak için hazırlıklara başladı. Halka açılmak için Rothschild ile anlaşan şirket, dünyanın en çok kullanılan antivirüs yazılımlarından biri olarak hisse senetlerine yoğun ilgi bekliyor.

Hisseler 2018’de borsada

Şirketin hisselerini borsada işleme açmak için planladığı tarih ise 2018’in ilk yarısı. Eğer piyasa şartları uygun olursa, yılın ilk yarısı içinde Avast’ın halka açılışına tanıklık edebileceğiz. Şirketin halka açılışına danışmanlık yapacak olan CVC Capital Partners ve Rothschild ise şimdilik konuyla ilgili yorum yapmıyorlar.

Öte yandan şirketin halka arzı eğer beklendiği gibi 4 milyar dolarlık değerlemeye ulaşırsa bu İngiltere’de halka arz edilen en değerli teknoloji şirketi olacak.

Antivirüs şirketlerinin satışları ve gelirleri 2017 boyunca önemli ölçüde arttı. Bu gelişmenin önemli bir nedeni ise, tüm dünyayı etkileyen ve özellikle de iş dünyasını, büyük kurumları vuran WannaCry gibi saldırıların ne kadar tehlikeli olabileceğinin anlaşılması oldu. Hem kurumsal hem de ev kullanıcıları siber saldırıların kurbanı olmamak için antivirüs harcamaları yapmaya başladılar. Avast’a sadece 3 sene önce 1 milyar dolar değer biçiliyordu ancak bu süre zarfında yaşanan dünya çapındaki siber saldırılar ve Avast’ın bu saldırılara karşı kullanıcılara sunduğu hızlı çözümler, şirketin değerini dörde katlamasını sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz