Avast veri satışı yapmakla suçlanıyor

0

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım şirketlerinden Avast veri satışı yapmakla suçlanıyor. Milyonlarca kullanıcının verilerinin, şirketlere satıldığı iddia ediliyor.

Avast veri satışı yaptı mı?

Dijital dünyada güvende kalmak için antivirüs yazılımlarını kullanmak artık mecburi bir durum haline geldi diyebiliriz. Ancak güvenliği sağlaması gereken bu yazılımları kullanmak da kesin çözüm sağlamıyor.

Bu alandaki en büyük yazılım şirketlerinden Avast, kullanıcılarının verilerini satmakla suçlanıyor. Kullanıcıların tüm internet arama geçmişinin şirketlere pazarlama ve reklamda kullanılması için satıldığı iddia ediliyor. Aylık 435 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan Avast’ın, 100 milyondan fazla kişinin arma geçmişini sattığı belirtiliyor.

Ancak Avast’ın bu kullanıcı verilerini satarken, anonim bir şekilde satış gerçekleştirdiği belirtiliyor. Yani arama geçmiş verilerinin hangi kullanıcılara ait olduğunun açıklanmadığı söyleniyor. Yine de güvenliği sağlaması gereken bir yazılım şirketinin, bu denli hassas ve gizli verileri ticari olarak kullanması büyük bir tepki topladı. Eğer iddialar ispatlanabilirse, Avast’ı çok büyük cezaların beklediğini söyleyebiliriz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>