Avea 2014’ü rekorla kapattı

0

Avea_labsAvea, 2014 yılı gelirlerini geçen yıla oranla yüzde 12 artırarak 4 milyar 312 milyon TL ile bugüne kadarki en yüksek gelirine imza attı. Ara bağlantı etkisi hariç gelir büyüme oranı yüzde 17’ye ulaştı.

2014’te müşteri sayısını da yaklaşık 1,8 milyon artırarak son 6 yılın en yüksek müşteri artışı ile toplamda 16.3 milyon müşteriye yükselten Avea‘da, faturalı müşteri sayısı ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 19 artarak payını yüzde 48’e çıkarttı.

Bir başka önemli gelişme de faturasız pazarda yaşandı. Türkiye GSM sektöründe faturasız pazar 2014 yılında yüzde 3 küçülürken, Avea yüzde 7 büyüyerek 8,5 milyon faturasız müşteri adedine ulaştı.

Numara taşımada son 4 yıldır kesintisiz olarak liderliğini sürdüren Avea, 2014 yılında numara taşımayla 1,3 milyon net müşteri kazanarak bu alandaki liderliğini sürdürdü.

Avea, 2014 yılında geçtiğimiz yıla oranla data gelirlerini en çok artıran operatör oldu. Şirket, yüzde 74’lük artışla ilk kez 1 milyar TL sınırını aştı ve toplam 1 milyar 8 milyon TL’lik veri geliri elde etti.  Avea akıllı cihaz penetrasyon oranı da geçtiğimiz yıla kıyasla 15 puan artışla yüzde 52’ye ulaştı. Böylece Avea, akıllı cihazlardaki liderliğini 14 çeyreğe taşıdı.

Alınan bu sonuçlarla 2014 yılının Avea tarihindeki en başarılı yıl olduğunu söyleyen Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Rekabetin gürültüsüne ortak olmadan, Türkiye’deki yatırım iklimine ve müşterilerimizin beklentilerine odaklandık. Bunun karşılığını da finansal sonuçlarımızla alırken, sektörün çehresini değiştirdik. Verimlilik ve istikrar odaklı yatırım anlayışı doğrultusunda yaptığımız yatırımlar, sunduğumuz teklifler ve teknoloji üreten bir şirket olma konusunda gösterdiğimiz kararlılıkla, 2014 yılında Avea tarihinin en başarılı sonuçlarına imza attık. İstikrar ve verimliliğe odaklı stratejimiz ile pazar payını en fazla artıran operatör olduk. Elde ettiğimiz sonuçlar, bireysel ve kurumsal alanda kesintisiz büyümemizi sağlayan ekosistemimizin ve müşterilerimizin bize duyduğu güvenin bir sonucudur. ” dedi.

Avea’nın en hızlı internet, en uygun paket ve tekliflere ek olarak yeni nesil teknolojilere yaptığı yatırımlarla iletişimde özgür dönemin yaratıcısı olduğunu söyleyen Akdemir, “Geleceğe yön veren mobil veri alanında ve akıllı cihazlarda gösterdiğimiz hızlı büyüme, Avea’nın yalnızca bugünü değil, geleceği de sahiplendiğinin bir göstergesi. Müşterilerimizin akıllı cihazlar ve giyilebilir teknolojiler etrafında şekillenen mobil yaşam tarzından daha fazla keyif almaları için, sunduğumuz zengin cihaz ve tarife seçenekleriyle tüketicilerin öncelikli tercihi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

2014’ün yıllardır süren aralıksız çalışmalarının en üst düzeyde karşılığını aldıkları sene olduğunu belirten Erkan Akdemir, yılsonu itibariyle gelirlerini önceki yıla göre yüzde 12’lik artışla 4 milyar 312 milyon TL’ye çıkardıklarını, ara bağlantı etkisi hariç büyüme oranının yüzde 17’ye ulaştığını belirtti.

Avea, 2010-2014 yılları arasında 3,5 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptı. 2014 yılındaki yatırım miktarı ise; 783 milyon TL.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>